Birleşik KrallıkGüncel

Büyük Britanya Game of Thrones Çekim Yerlerini Tanıtıyor

Büyük Britanya Game of Thrones Çekim Yerlerini Tanıtıyor

Büyük Britanya Game of Thrones çekimlerinin yapıldığı Kuzey İrlanda bölgelerini turistik olarak tanıtmaya başladı. Senelerdir tüm dünyada izlenme rekorları kıran dizinin en önemli özelliklerinden birisi, özellikle mekan çekimlerinin, dünyanın değişik bölgelerindeki doğal ve/veya tarihi ortamlar olduğu biliniyor. Birçok sahne arkası çekim bölümlerinde, bu yerlerin nasıl ayarlandığı ve çekimlerin nasıl yapıldığı zaten anlatılmıştı. Bu tanıtımı bir turizm fırsatına çevirmek isteyen Kuzey İrlanda Tanıtma Ofisi ve Büyük Biritanya Tanıtma Kurulu, Kuzey İrlanda’da Game of Thrones Çekim Yerleri isimli bir aplikasyon ile tanıtımını yapıyor. Bölgesel bir acente olan Giant Tours Ireland ise sizlere bu bölgeleri gezerken, arka plan bilgileri ile rehberlik yapıyor. Eğer Belfast’a giderseniz, 1 saatlik mesafede bulunan bu noktaları görmek isteyebilirsiniz. Gelelim dizi takipçilerinin merak ettiği sahne bölgelerine.

1) Cushendun Mağaraları

Henüz dizinin 2. Sezonu yayınlanırken “Garden of Bones – Kemikler Bahçesi” adlı bölümde, Stannis Baratheon, Renly’den kendisini gerçek kral olarak kabul etmesini ister. Renly ret eder. Bunun üzerine Davos Seaworth, kızıl rahibeyi Renly’nin kampının bulunduğu yere yakın mağaralara götürür ve rahibe burada Renly’i öldürecek olan gölgeyi doğurur. İşte o mağaralar burası.

Cushendun ufak bir köy ve mağaraların bulunduğu yere yürüyerek gidilmesi gerekiyor. Ancak mağaraların oluşumunun yaklaşık 400 Milyon yıl olduğu ve gerçek bir doğal güzellik olduğu su götürmez bir gerçek.

2) Larrybane

Causeway Coastal Road üzerinde bulunan Larrybane, dizinin iki ayrı bölümünde çekim noktası olarak seçilmiş. Game of Thrones Filming Locations Northern Ireland aplikasyonu ile filmden sahnelerini de görebileceğiniz bu nokta ilk olarak 2. sezon 3. Bölüm’de “What Is Dead May Never Die – Ölü Olan Bir Daha Ölmez” gerçekleşen turnuvada kullanılmış.

Sonraki kullanımı ise 6. Sezon 5. Bölüm olan “The Door – Kapı” adlı bölümde Greyjoy’ların Tuz Tahtı üzerine kapışmaları esnasında.

3) Ballintoy

Larrybane’e giriş yolu üzerinden yola devam ederseniz, Ballintoy isimli bir diğer ufak balıkçı köyü ve yakınındaki sahile geliyorsunuz. Burası da yine iki ayrı sezonda kullanılan bir yer. Hatta sahneleri hatırlatmak için bir de bilgilendirme tabelası konulmuş.

Sezon 2 Bölüm 2 “The Night Lands – Gece Gelir” adlı bölümde Pyke olarak izlenilen yer daha sonra Sezon 4 Bölüm 2’de “The Lion and the Rose – Aslan ve Gül” Theon’un “Drowned God” inancına göre vaftiz edildiği sahnede kullanılmış.

4) Murlough Bay

Causeway Coastal Road üzerinde bulunan bir başka çekim noktası ise Murlough Bay. Yine iki ayrı sezonda kullanılan bu koy, sadece sahne olarak değil, doğal güzellik olarak da çok ilgi çeken bir yer.

Dizinin 2. Sezonu 4. bölümünde “Garden of Bones – Kemikler Bahçesi”, Stannis Baratheon, Renly’den kendisini gerçek kral olarak kabul etmesini ister. Bu olay Renly’nin kuvvetlerinin bulunduğu bu bölgede çekilmiş. Bir diğer bölüm ise 5. Sezon 6. Bölüm olan “Unbowed, Unbent, Unbroken”da Tyrion Lannister ile Ser Jorah Mormont’un köle tacirleri tarafından yakalandığı yer olarak görülmüş.

5) The Dark Hedges

Kuzey İrlanda’nın belki de en fazla fotoğrafı çekilen yerlerinden olan Dark Hedges ise dizide çekilen bir başka nokta. 18.yy.’da dikilen ağaçların birbirine girdiği bu güzel yol, dizide de vurucu bir bölümde geçiyor.

2. Sezonun başlangıç bölümünde “The North Remember – Kuzey Hatırlar”‘da, babası Ned Stark’ın ölümünden sonra Arya Stark, Kings Road olarak bu yolda beraberindekiler ile birlikte erkek kılığında seyahat ediyordu.

Kaynak: Visit Britain 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu