Güncel

Korona Virüsü 28 Mart 2020 Türkiye Raporu

Korona Virüsü 28 Mart 2020 Türkiye Raporu

Korona Virüsü Türkiye içerisinde  hızla yayılmaya devam ediyor. Bizler de sizlere durumun önemini anlatmak amacıyla, elimizden geldiğince basitleştirilmiş karşılaştırmalar sunmak istiyoruz. Bunu yaparken, bu karşılaştırmalarda kullandığımız verileri worldometers web sitesinden ve T.C. Sağlık Bakanlığı bilgilendirmelerinden aldığımızı belirtmek isteriz. Daha önceki virüs ile ilgili bilgi videomuza buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikli olarak virüsten en fazla zarar gören ilk 10 ülke ile Türkiye’nin ilk vakaya sahip olduğu günden bugüne kadar geçirdiği süreyi karşılaştırdığımızı söylemek istiyoruz. Örneğin 27 Mart Türkiye için 18.gün ve bu nedenle diğer ülkelerin de ilk 18 günlerini burada dikkate alıyoruz.

Bu noktada, ülkeleri karşılaştırırken aynı gün sayısı içerisinde sahip oldukları Vaka Sayıları, Ölen Kişi Sayısı, Aktiv Virüslü Kişi Sayısı ve Ölüm Oranı olarak başlıklara böldük.

Korona Virüsü 28 Mart Vaka Sayısına Göre İlk 18 Gün Karşılaştırması

Korona virüsü tespit edilmiş vaka sayısının karşılaştırılması sonucu aşağıdaki grafiğe ulaştık.

Görebildiğiniz üzere Türkiye Korona vakaları onusunda maalesef neredeyse İran kadar kötü bir durum sergiliyor. Yine günümüzde felaketi yaşayan İtalya’nın ise neredeyse 2 katı bir vaka sayısına sahip.

Ölüm Sayısına Göre İlk 18 Gün Karşılaştırması

Korona sebebiyle ilk 18 gün içerisinde ülkelerin beyan ettikleri rakamlara bakacak olursak, bu sefer aşağıdaki grafik ortaya çıkıyor.

Maalesef ülkemizin bu noktadaki yeri de hiç iç açıcı değil. İran’dan sonra ve İtalya’dan hemen önce, en fazla ölüm görülen ülkelerden birisiyiz.

Aktif Korona Vakası Sayısına Göre İlk 18 Gün Karşılaştırması

Korona Virüsü 28 Mart Türkiye sayılarını diğer ülkelerin ilk 18 gün performansları ile karşılaştırma noktasında bu sefer ölüm ve iyileşen vakalar düşüldükten sonraki aktif hasta sayılarını inceledik.

Ve maalesef bu noktada İran’ın bile üzerine geçerek, aktif hasta sayısında, ilk 18 gün içerisinde liderliği ele geçirdik. Bunun en büyük sebebi elbetteki halkımızın, uyarıları fazla kaale almaması idi.

Ölüm Oranı Sayısına Göre İlk 18 Gün Karşılaştırması

Bizim karşılaştırdığımız noktalar içinde, şimdiye kadar en mutluluk verici haber, ölüm oranının nispeten düşük olmasıydı.

Türkiye bu noktada nispeten düşük bir orana sahip olsa da yine de çok iyi bir orana sahip olduğunu söyleyemeyiz.

Sonuç Olarak

Korana Virüsü 28 Mart Türkiye rakamları karşılaştırıldığında, virüsün ülkemizdeki yayılışının korkutucu boyutta olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu noktada devletimizin koyduğu kuralları çiğnemeyerek, hem kendimizi hem de etrafımızı bu illete karşı korumamız gerekiyor. Hayatta kalmak ve sevdiklerimizin hayatta kalmasını sağlamak için #EvdeKal Türkiyem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu