BursaTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Cumalıkızık

Cumalıkızık

Cumalıkızık, Bursa’nın köylerinden biri olarak, dünya çapında ün yapmayı başarmış yerlerden. Tabii bunda en büyük katkı köyün kadınlarından gelmekte. Kızık’lar Oğuzların Bozok koluna bağlı Hacı Ahmet Yesevi soyundan gelen Bektaşi Türklerdir. Bu bölgede ve Anadolu da çokça rastlanan bu köyler içinde bu köye Cumalıkızık adı verilmesinin sebebi ise, o dönemde Cuma namazı kılınan tek kızık olmasından kaynaklanmakta.

Köye giriş yaparken, eğer erken bir saatte gitmezseniz park yeri sorunu yaşayacağınızı belirtelim. Köy bir yamaca yaklaşık 1300’lü yılların başında kurulmuş. Geniş bir meydan ile sizi karşılıyor. Meydanda kahvaltılık veya atıştırmalık yerler sunan yerler bulunmakta. Tabii hediyelik eşyalar da bu noktada satılıyor. Köy meydanından yukarı doğru yürüyerek kendinizi köyün evleri arasında kaybetmenizi tavsiye ederiz.

Her gittiğimizde biraz daha turistik bulduğumuz köydeki evlerde gün geçtikçe yenileniyor. Yukarılara doğru çıktıkça daha doğallaşan köyün meşhur bir de “Cin Çıkmazı” var. Daha da turistikleşmeden gitmenizi öneririz.

Köy 2014 yılında, Bursa ile birlikte, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisine dahil edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu