AlmanyaBerlinÜlke/Şehir Rehberi

East Side Gallery

East Side Gallery / Doğu Yakası Galerisi

East Side Gallery bir insanlık dramının resmidir. Bir zamanlar aynı şehirde yaşayan insanlar, bir gün şehrin doğu tarafının Ruslar, Batı tarafının ise Amerikalılar tarafından ele geçirildiğini gördüler. Her ne kadar Amerikalılar ve Ruslar, Almanlara karşı savaşıyor olsa da birbirlerine karşı da düşmandılar. Dolayısıyla şehir hemen ikiye bölündü. Karşılıklı olarak savunmalar kuruldu. Günümüzde bile birbirine uzak olan bu iki kutup, Berlin’de birbirine komşu oldu.  Ve o duvar… Berlin’in doğu yakası yüzüne bakan Berlin duvarı yaklaşık 1 km’lik bir galeri-duvar haline gelmiş.

1990 yılında 105 ressamın yaptığı resimler aynı zamanda dünyanın en büyük ve en uzun süre ziyarete açık kalan açık hava sergisini de oluşturmuş oldu. Zaman içerisinde üzerlerine yapılan graffitiler ile birlikte vandalizm ve erozyon sebebiyle resimlerin büyük çoğunluğu zarar gördü. 2000 yılından itibaren kar gütmeyen bir kuruluş bu resimleri restore etmek için ressamlar ile irtibata geçti. Ancak ressamların çoğu hem bu teklifi reddetti hem de şirkete karşı resimlerin kopyalarını yapmaktan ötürü telif hakkı ihlali yaptıkları gerekçesiyle dava açtı.

Berlin duvarı ve üzerinde 105 sanatçının yaptığı çalışmaları görmek isterseniz mutlaka gidin. Sadece resim değil, aynı zamanda aynı şehirde yaşayıp iki farklı ekonomik sistemi yaşayanlardan, daha  fakir olanlarının ruh halini göreceksiniz. Yine bu bölgeye yakın (yaklaşık 2,5 km) mesafede Berlin Duvarı Müzesinde de bu sefer Batı yakasının hikayesini görme şansınız olacak. Detaylı bilgi için Berlin Tanıtma Ofisinin ilgili sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu