Berlin

Berlin, 3,5 milyon nüfusu ile hem Almanya‘nın en büyük kenti, hem de başkentidir. 13. yy.’dan itibaren her dönem başkent olan şehir, 2. Dünya savaşı sonrası Doğu ve Batı olmak üzere Almanyayı ikiye bölen şehir olmuştur. İsmin nereden geldiği tartışma konusu olsa da, şehirliler bu ismin Almanca “ayı” demek olan “Bär” isminden geldiğine inanır. 2012 yılında yapılan çalışmalarda 1174 yılına tarihlenen yerleşim kalıntıları bulunmuştur. 2. Frederik zamanında 18 yy esnasında şehir tam bir ilim merkezi haline gelmiştir. 19. yy. esnasında endüstriyel kalkınmanın öncülüğünü yapan şehir 1910 yılında Alman ekspresyonistlerinin yuvası haline gelmiştir. İkinci dünya savaşı esnasında neredeyse tamamen yok olan şehir,savaş sonrası ikiye bölünmüş ve ancak 3 Ekim 1990 yılında tekrar birleşmiştir. Şehir ile ilgili daha da detaylı bilgi almak isterseniz, şehrin tanıtma kurulunun sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gece Hayatı

Bu şehirden ve gece hayatından aynı cümle içerisinde bahsediyorsak, hemen hemen her zevke hitap ediyor diyebiliriz. Değişik bölgelerinde faklı tarzda gece hayatlarına yönelik bir çok seçenek bulunmakta. 200’den fazla kokteyli ile ünlenen POSH Australian Bar veya yıl bouy her gün ayrı bir partinin olduğu Matrix Club Berlin bu noktalardan sadece iki tanesi.

Ne Almalı

Bira kupaları, Alman şapkaları, Guguklu duvar saatleri, Alman yerel kıyafetleri içindeki bez bebekler ve eğer gerçeğini bulmuş iseniz özellikle Berlin’den duvar parçalarını alabilirsiniz.

Başa dön tuşu