turrehberin.com

Brandenburg Kapısı

Brandenburger Tor / Brandenburg Kapısı

1788 – 1791 tarihleri arasında Carl Gotthard Langhans tarafından tasarlanılarak yapılan Brandenburg Kapısı, Berlin‘in en önemli sembollerinden. Şehrin 18 ayrı kapısı bulunmaktaymış ancak ayakta kalan tek kapı bu kapı olmuş. Yapıldığı dönemin üst düzey sanatçılığının izleri açıkça görülmekte. Kapının üzerinde bulunan “Quadriga“,  “Zafer Tanrıçası” nı ifade etmekte. Bu heykel, Napolyon Savaşları sonrası 1806-1814 yılları arasında savaş ganimeti olarak Fransa‘da tutulmuş.  2. Dünya savaşı esnasında zarar görse de, sağlam kalmayı başarabilmiş. Berlin ikiye bölünmüş durumda iken burası Doğu Almanya sınırları içerisinde kalmıştı.

12 Haziran 1987 yılında dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan’ın, Berlin duvarının yıkılmasına yönelik konuşması da burada gerçekleşmiş. Kasım 1989 yılında Doğu ve Batı Berlin’nin birleşmesi, bu kapıyı tekrar şehrin sembolü haline getirmiş. 22 Aralık 1989 yılında birleşmeye yönelik yapılan kutlama esnasında 100,000 kişinin gelip burada kutlama yapmasından dolayı zarar gören Brandenburg Kapısı, 2002 yılında restorasyon sonrası tekrar görkemli haline kavuşmuş. Otobüs ve metro ile çok kolay ulaşılan kapının hemen yakınında Reichstag yani Parlamento binası da bulunmakta. Özellikle akşamları gelirseniz, güzel bir ışıklandırma ile de karşılaşıyorsunuz. Son sıralarda meşhur olan, bina üzerine ülke bayrağı yansıtma durumu burada da var. Bakarsınız bir bayrak veya başka bir görsel şova rastlarsınız.

Gerek Brandenburg, gerekse etrafındaki yerler ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler, Berlin Resmi Şehir Tanıtma Sayfasından daha detaylı bilgi bulabilirler.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları