AlmanyaFrankfurt am MeinÜlke/Şehir Rehberi
Trend

St. Bartholomew Katedrali

Frankfurt'un Kalbinde Muhteşem Bir Gotik Yapı

St. Bartholomew Katedrali

St. Bartholomew Katedrali , gotik stilde 13-15. yy. arasında yapılmış ve  Frankfurt am Main’in kalbinde yer alan bir katedraldir. Özellikle belirtelim ki Plzen‘de bulunan katedralin de adı aynı. Bu nedenle ikisini karıştırmamak gerekiyor. Gotik mimari tarzıyla büyüleyen katedral, Frankfurt’un tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçasıdır.

St. Bartholomew Katedrali’nin tarihi 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlk kilise bu yüzyılda inşa edilmiş, ancak 14. yüzyılda bir yangında tahrip olmuş. 15. yüzyılda yeniden inşa edilen katedral, 1867’de çıkan bir başka yangında büyük hasar görmüştür. 19. yüzyılda tekrar restore edilen katedral, o zamandan beri şehrin en önemli dini yapılarından biri olarak varlığını sürdürmektedir. 1562-1792 yılları arasında Alman imparatorları burada taç giyme töreni düzenlemiştir. Kırmızı topraktan yapılan katedralde, çeşitli dönemlerde eklenmiş ve her biri ayrı bir sanat eseri olan heykeller bulunmakta. Özellikle 19.yy’da birliğin sembolü olmuş. Şu anki bina burada ki 3. kilise yapısı. Etrafta yapılmış olan kazı çalışmaları buradaki ilk binanın tarihini 7.yy.’a kadar götürmüş. 1867 yılında çıkan yangın yapıyı tahrip ettiğinden, şimdiki yapı yapılmış. Ancak o da 2. Dünya savaşında 6 ayrı bombardıman gördüğü için tekrar yenilenmiş. Sonuçta 1356 yılından bugüne Kutsal Roma İmparatorlarının seçildiği bir yer olan bu katedral, Frankfurt tarihinin önemli bir parçası haline gelmiş.

 St. Bartholomew Katedrali, şehrin en ikonik simgelerinden biridir. Katedral, turistler için açık bir yapıdır. Giriş ücretsizdir. Katedralin içini gezebilir, vitray pencereleri ve heykelleri inceleyebilirsiniz. Katedralin kulesine çıkarak Frankfurt’un panoramik manzarasının keyfini de çıkarabilirsiniz.

Frankfurt’a seyahat ediyorsanız, St. Bartholomew Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu etkileyici katedral, şehrin tarihi ve kültürü hakkında size çok şey anlatacaktır.

Katedral Hakkında Ek Bilgiler:

  • Resmi adı: Kaiserdom Sankt Bartholomäus
  • Mimari tarzı: Gotik
  • İnşa tarihi: 13. yüzyıl
  • Yükseklik: 95 metre
  • Ziyaret saatleri: Cuma günleri 13:00 – 20:00, diğer günler 09:00 – 20:00 arası
  • Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu