turrehberin.com

Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti, Friglerin başkenti olarak bilinen önemli bir antik kent. Ankara‘nın Polatlı ilçesinin hemen dışında bulunan antik kente gitmek için özel araç gerekli. Zira Polatlı dışında bir ovanın göbeğinde kurulu olan antik kent neredeyse hiçliğin ortasında bulunuyor. Gordion esasen Friglerin en önemli kültürel birikimlerinin bulunduğu yer. Burası ve etraftaki mezarların olduğu tümülüsler, bizler için çok önemli bilgiler içermekte. Mesela kentin yaklaşık 3 km mesafesinde bulunan meşhur Frig Kralı Midas’ın tümülüsü, aynı zamanda dönemin dünyada bulunan en büyük ahşap yapısı olarak belirlenmiş durumda. Gordion Müzesi ise burada ziyaret edilmesi gereken bir diğer önemli nokta. Maalesef bir süredir ziyarete kapalı. Bir yenileme çalışması yapılmakta. Umarız ki, bu yenileme çalışması sonucunda ortaya çıkacak olan müze, beklediğimize değecek.

Midas’ın başkenti Gordion’un Yassıhöyük köyünde bulunan mezarı ise oldukça önemli bir yer. Çünkü buradaki tahtadan yapılma gömü odası, döneminin en büyük ahşap yapısı olarak biliniyor. Eşek Kulaklı Midas’ın kulaklarının eşek kulağı şeklinde olduğu efsanesi ise günümüze kadar gelen bir hikaye. Ancak Midas’ın kafatasına bakıldığında bunun gerçekliğini gösteren bir durum söz konusu değil. Ancak hikayesini aşağıdaki videomuzda anlattık. Midas’ın mezarının içinden çıkanlar ve 360 derece video ile gezme şansını Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görebiliyorsunuz. Zaten Gordion’u ziyaret etmeden önce mutlaka bu müzeyi gezmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

 

M.Ö 900’lü yıllarda gerçekten büyük bir şehir halinde kurulmuş şehir şu an için ancak aranırsa bulunacak bir halde. Aslında şehrin bulunduğu bölgede M.Ö. 3000’li yıllardan M.S. 1300’lü yıllara kadar bir yerleşim olduğu biliniyor. Ancak Friglerin burada bir başkent kurmaları ancak Hititlerin yıkılması sonrası gerçekleşiyor. Her ne kadar M.Ö 1200’lü yıllarda Frigler bu şehre yerleşselerde, bugün yüzeysel olarak görebildiğiniz o devasa yapıların inşaatı M.Ö 900’lü yıllarda gerçekleşmiş. Bu ilerlemede Midas ve babası olan Gordios’un büyük etkileri bulunmakta. Gordion Antik Kenti’ni Ankara’ya yapacağınız ziyaretlerde mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • TWITTER

  Sayfayı paylaşmak için

 • Facebook

  Paylaşmak için

 • Linkedin

  Paylaşalım

 • YOUTUBE

  Çekimlerimizi görün

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Unzile

5 ay ago

Tarihi eserlerimiz hepsi bir birinden kıymetli çok güzel korumak lazım sayın turrehberi sizede çok teşekürler hiç gormemisdik

Cagri Saglik

4 ay ago

Yorumunuz için çok teşekkür ederiz Unzile Hanım. Sizlerin bu güzel tepkileri bizi daha da motive ediyor.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları