turrehberin.com

Ankara

ANKARA

Ankara, Türkiye’nin nüfus olarak en kalabalık 2. kenti ve aynı zamanda Türk Devletlerinin Anadolu'daki son başkentidir. Dolayısıyla bu topraklar için Edirne, Bursa, İstanbul gibi önemli bir başka kent. 

Antik dönemde Ancyra olarak bilinen şehrin oturumsal tarihi 10000 yıl kadar geriye gidiyor. Bu bölgede Midas'ın bulduğu çapadan dolayı buraya gemi çapası anlamına gelen Ancyra denmiş. En azından rivayet edilen o. Osmanlı kayıtlarında ise Enkürü olarak geçmektedir. 

Tarihçesi

İlk rastlanan izler, Orta Asya'dan göçen Hititlerin burada bıraktıklarıdır. M.Ö. 1660 yıllarından itibaren M.Ö 1000'li yıllara kadar Hititlerin kontrolünde iken, bu tarihlerden sonra Gordion'dan büyümekte olan Friglerin kontrolüne geçer. Friglerin sonrası Lidyalılar ve ardından bu sefer Persler, bu toprakları ele geçirmiş. M.Ö 334'te ise Büyük İskender burayı fethetmiş. 

M.Ö 25 yılında Roma İmparatorluğu sınırlarına giren Ankara, bölünme sonrası Doğu Roma'nın yani Bizans'ın toprakları içinde kaldı. 1200'lü yıllarda kısmen ticaret yolu sebebiyle Selçukluların kontrolüne giren şehir, 1304 yılında ise Osmnalı Devleti kontrolüne geçti. Timur'un Osmanlı Devletini bir anlamda yok ettiği Ankara Savaşı yine burada yapılmıştır. 

Bir dönem deniz kenarı olan, bu yüzden toprak kazdıkça altından deniz fosillleri çıkan şehir, Ankara Savaşı esnasında Timur'un fillerden oluşan ordusunu saklayabilecek kadar yoğun ormanlara sahipmiş. Artık sadece sarı bir bozkır olan Ankara'da gezilecek çok fazla tarihi ve turistik mekan bulunmakla beraber, yerli halkın büyük çoğunluğu boş vaktini Alışveriş Merkezlerinde harcamayı tercih etmekte. 

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları