turrehberin.com

Edirne

Edirne

Edirne, Türk ve Osmanlı tarihinde, bu topraklar için hep önde olan bir isim olmuştur. Osmanlı'nın batıya açılış kapısı ve aynı zamanda başkenti olmuş olan şehir, Kurtuluş savaşı sonrasında da, sınır kenti konumuna gelmiştir. Bugün Türkiye'nin iki ayrı ülkeye (Yunanistan ve Bulgaristan) sınırı olan kenti konumunda. 

Edirne'yi tarihi açıdan incelersek, şehrin ilk olarak Trak kabilelerinden Odrislerin, Odrisia adıyla kurduğu tartışılmakta. Daha sonraları bir çok devlet tarafından işgal edilen şehir, M.S 395 yılından itibaren, Hun, Peçenek, Avar ve Bulgar gibi Türk kabileleri tarafından saldırya uğradı. Şehir, 1000'li yıllara kadar Peçenek ve Kumanlar da saldırılara devam etse de, Bizanslılar da kalmıştır. 1361 yılından itibaren Osmanlı Devleti'nin eline geçen şehir, Osmanlı'nın başkentliği görevini de bir dönem üstlenmiştir. Bu nedenle cidden güzel sanat eserlerine sahiptir. Ancak özellikle eski saraydan geriye neredeyse hiçbir şey kalmamış. 

Aynı zamanda Edirne mutfağı da, özellikle ciğer ve peynir helvası üzerinden meşhur olmuş durumda. 

Kırkpınar güreşlerini de burada hatırlatmak isteriz. Güreşçi yiğitlerin kozlarını paylaştığı Kırkpınar Güreşleri, aynı zamanda dünya çapında ün yapmış bir spor aktivitesi. Şehir ise bu dönemde bir festival havasına bürünüyor desek yanlış olmaz.  

 

Büyük Sinagog

Büyük Sinagog

Makedon Kulesi

Makedon Kulesi

Edirne

Saraçlar Caddesi

Edirne Eski Cami

Edirne Eski Cami

Selimiye Camii

Selimiye Camii

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları