turrehberin.com

Lozan Anıtı ve Lozan Müzesi

Lozan Anıtı ve Lozan Müzesi

Lozan Anıtı ve Lozan Müzesi, Edirne’ye gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir anlamda kuruluş bildirgesi de olan Lozan Anlaşması 24 Temmuz 1923 yılında Lausanne kentinde imzalanmıştı. Karaağaç semtinde bulunan müze ve anıt 1998 yılında törenle açıldı. Anıt 45 derecelik açıyla yere saplanan 3 ayrı konsola bağlı 3 sütundan oluşmakta. Yaklaşık 36,5 metre olan ilk sütun Anadolu’yu, 32 metrelik ikinci sütun Trakya’yı ve 17,5 metrelik son sütun ise Karaağaç’ı temsil ediyor. Bu sütunları çevreleyen beton çember birlik ve beraberliği simgeliyor. Çemberin üzerinde bulunan genç kız motifi ile estetik, zerafet ve en önemlisi hukuku temsil etmekte. Kız figürünün bir elinde barış ve demokrasiyi temsilen bir güvercin, diğer elinde ise Lozan anlaşmasını temsilen bir belge var. Yarım daire şeklinde anıtı çevreleyen havuz ise Türkiye’nin etrafını çeviren denizleri temsilen konmuş. Halk içinde Lozan anlaşmasının 2023 yılında sonlanacağı gibi bir sahte bilgi olsa da, orijinal Lozan anlaşmasının İngilizce bir kopyasına buradan ulaşabilir ve böyle bir şey olmadığını kendiniz de görebilirsiniz. Ancak metnin oldukça uzun olduğunu belirtmek isteriz.

Müzede ise Lozan Barış Anlaşması ve bu anlaşmaya Türkiye’yi temsilen imza koyan heyetin başındaki İsmet İnönü ile ilgili eserler bulunmakta.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Karaağaç Eski Tren Garı ~ Turrehberin / Her an elinizin altındaki rehber

1 sene ago

[…] Eski Tren Garı, Karaağaç’ta Lozan Barış Anıtı ve Müzesi ile aynı bölgede. Daha doğrusu anıt ve müze, Gar binasının bahçe bölümünde. Eski Gar […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları