turrehberin.com

Karaağaç Eski Tren Garı

Karaağaç Eski Tren Garı

Karaağaç Eski Tren Garı, Karaağaç’ta Lozan Barış Anıtı ve Müzesi ile aynı bölgede. Daha doğrusu anıt ve müze, Gar binasının bahçe bölümünde. Eski Gar binası ise artık Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ev sahipliği yapıyor. Binanın geçmişine gelirsek, tam anlamıyla bir acıklı hikaye.

Şark Demiryolları projesinin bir ayağı olarak Edirne Karaağaç’ta bir Gar yapımı planlanmış. Edirne Garı olarak hizmet yapması düşünülmüş. Gar binası ise İstanbul‘daki Sirkeci Garı örnek alınarak yapılmış. Binanın yapıma başlangıç tarihi tam olarak bilinmiyor ama yapım emri II. Abdulhamid tarafından verilmiş. 1914 yılında tamamlandığı zaman ise artık hiçbir şey aynı değilmiş. 1. Dünya Savaşı nedeniyle önünden geçen demiryolu güzergahı değiştiği için kullanılamamış. Savaş sonrasında ise Karaağaç artık Türk toprağı olmaktan çıkmış. Sonrasında Lozan anlaşması gereği savaş tazminatı olarak alınan Karaağaç ile birlikte tekrar Türk toprağı olmuş. Ancak 1930’da hizmete girebilmiş. Yeni tren yolu ve yeni gar binası 1971 yılında açılınca burası değişik işlerde kullanılmaya başlanmış. Yunanistan sınırına 4 km. gibi kısa bir mesafede olduğundan 1974 Kıbrıs Çıkartması esnasında askeri karakol olarak bile kullanılmış. Gelmişken görülmeli.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları