turrehberin.com

Edirne Eski Cami

Edirne Eski Cami

Edirne Eski Cami veya esas ismi ile Ulu Camii, Osmanlı’nın en zor dönemlerinde yapılmış (Fetret Dönemi 1402-1413) büyük bir cami. Ankara Savaşını Timur’a karşı kaybeden ve esir düşen Bayezid Han’ın büyük oğlu Emir Süleyman tarafından 1403 yılında yapımına başlanmış, ancak 1414 tarihinde Çelebi Mehmet’in döneminde tamamlanmış. Ulu Cami adı ile yapılmasına rağmen, Üç Şerefeli Cami yapılınca adı Eski Cami olmuş.

 

Caminin ilginç noktaları bulunmakta. Bunlardan ilki ana giriş kapasında Arap alfabesi ile yazılan “Allah” ve

“Muhammed” yazıları. Bu kadar sade ancak bu kadar etkili ve güzel bir karşılama, Osmanlı camilerinde ender rastlanan bir durum.

İçeride de süsleme nispeten sadedir. Yine de göze oldukça hoş gelen bir yapıdadır. Mihrabın sağında ise, Kabe’den getirildiği rivayet edilen “Kabe Taşı” bulunuyor. Bu taştan sebep, burada edilen duaların kabul edildiği halk arasında yayılmış bir inanç.

Caminin bir diğer özelliği ise Cuma namazlarında Cuma Hutbelerine çıkan imamların, hutbeye kılıçla çıkmaları. Bu eski bir geleneği hatırat olarak yaşatma amaçlı. Osmanlı döneminde yeni padişahların kılıç kuşanma törenleri burada yapıldığından, bu gelenek devam ettirilmiş.

Bir diğer önemli husus ise II. Murat zamanında bu camiye getirtilen Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri ile ilgili. Camide bulunan eski vaaz kürsüsünde bir Cuma Vaazı veren Hacı Bayram-ı Veli hazretlerine hürmeten, o tarihten bugüne, orada başka biri vaaz vermemiş.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları