turrehberin.com

BURSA

Bursa, Türkiye’nin nüfus olarak en kalabalık 4. kenti. İlk yerleşim yerlerine yaklaşık 7000 yıl önce rastlanmakta. Ancak bugünkü kentin bulunduğu nokta ile ilgili bilgilere ilk olarak M.Ö 700’lü yıllarda ulaşılabiliyor. Homeros bölgeden Mysia olarak bahsetmekte. Şehrin ismi ise şehri kuran Bitinya Kralı Prusias’dan gelmekte. Bu isim zamanla Prusa ve oradan da Bursa ismini almış. Şehir M.Ö 74’te Roma İmparatorluğu’nun altına geçmiş, oradan da Bizans, Selçuklu ve son olarak Osmanlı yönetimine dâhil olmuş.

Osmanlı’nın ikinci padişahı olan Orhan Bey 1326 yılında şehri almış ve 1335 yılında şehri başkent yapmış. 1363 yılında başkentin Edirne’ye taşınmasına kadar başkentlik yapmış olan kent, 1453 yılında İstanbul’un fethi ile önemini daha da yitirmiş.

Kültürel anlamda şehrin başta Hacivat-Karagöz Gölge Oyunu olmakla birlikte Kılıç-Kalkan ve çiftetelli gibi çok çeşitli katkıları var. Zaten bu sebeple de 2014 yılından itibaren şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisine dâhil edilmiş. İskender Kebap ve Kestane Şekeri de şehrin önde gelen yemek kültürünü temsil etmekte. Türbeler Şehri olarak da bilinen kentte çok sayıda erken Osmanlı eseri bulunmakta. Kaplıcaları ise 2000 yıldır bilinen bir başka özelliği. Şehrin sırtını dayadığı Uludağ ise günümüzde kış sporları için popüler noktalardan biri. Şehrin layıkıyla gezilebilmesi için bizce en az 2-3 gece konaklama yapılması gerek. Ama yine de özellikle yakın illerden hafta sonu konaklamalı geziler de oldukça dolu geçecektir.   

 

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE