Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Cami

Ulu Cami, Bursa’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli tarihi eserlerinin başında geliyor. Yapıma başlangıç tarihi tam olarak bilinmese de, Sultan I. Bayezid’in Niğbolu Zaferi sonrası yapımına başladığı bilindiğinden başlangıç tarihi 1396 yılı olarak kabul ediliyor. Minber ise 1399 yılında konulduğundan, bu tarihte bitiş yılı olarak kabul edilmiş. Mimarı hakkında da tam bilgi bulunmamakla birlikte, Hacı İvaz veya Ali Neccar’dan birisi olduğu düşünülüyor. 20 kubbeli yapısı ile, Türkiye’de iç mekana en fazla cemaat alabilen camisi. Yapı itibariyle Selçuklu’dan Osmanlı’ya doğru değişen bir mimari yapısı var.

Cami, hem Timur’un Bursa’yı işgali sırasında hem de Fetret Döneminde Karamanoğlu Mehmed Bey’in kuşatmasında, dış çeperine odun konularak yakılmış. 1855 yılında ise bu sefer büyük deprem ile, 20 kubbenin 18’i çökmüş. 1899 yılındaki yangında ise minarelerin ahşap olan külahları yanmış. Bunca olaya rağmen ayakta kalan cami, her afet sonrası bir restorasyon ve kimi zamanda ekleme ile günümüze kadar gelmiş.

Minberi önemli bir ahşap oyma sanatına sahiptir. Doğu yanında güneş sistemi, Batı yanında ise Galaksi Sistemi resmedildiği söylenmekte. Minberin solunda, Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethetmesi sonrası Hilafet ile birlikte Osmanlıya getirilen Kabe-i Şerif’in kapı örtüsü, 1517 yılından beri burada.

Selçuklu mimarisinin bir özelliği olan, tavanda bir noktanın açık bırakılması ve bu noktanın altına Şadırvan yapılması, bu camide de geçerli. Ancak artık günümüzde bu açık kubbe, cam tavan ile kapatılmış durumda.

İç kolonlarda bulunan ve oldukça büyük harfler ile yazılmış yazılarda yoğun ilgi noktası.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Koza Han ~ Turrehberin.com / Her an elinizin altındaki rehber

7 ay ago

[…] Han, Bursa’nın merkezinde Orhan Camii ile Ulu Cami arasında yer alan tarihi bir han.  Han, II. Bayezid tarafından, İstanbul’daki eserlerine […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları