TorinoÜlke/Şehir Rehberi

Museo Egizio / Mısır Müzesi

Museo Egizio / Mısır Müzesi

Museo Egizio, İtalyanca da Mısır Müzesi demek. Ve tabii ki isminden de anlaşılabileceği gibi Mısır tarihi ile ilgili bir müze. Ancak müzenin çok daha önemli bir özelliği bulunmakta. Mısır’dan sonra en fazla Mısır antik parçası bulunduran Mısır Medeniyeti Müzelerinden birisi burası. 2015 yılında yaklaşık 800.000 kişi tarafından ziyaret edilen müzede, üzerinde çalışılmış 6500 kadar parça sergilenirken, 26,000 kadar parça ise incelenmeyi bekliyor. Müzenin ilk başlangıcı 1824 yılına dayanıyor. O zamana kadar yaklaşık 300 parça toplanmış ve bu da müzenin ana çekirdeğini oluşturmuş. 1824 yılında Kral Felix bu sayıları yeni araştırmacılar göndererek arttırmış. Papiruslardan Mumyalara, tapınaklardan tabaklara bir çok Antik Mısır eseri burada görülmeyi bekliyor. Ziyaret edilmeye değer bir nokta.

Müzenin kendi internet sitesinde yazdığı gibi Mısır’a giden yol Torino‘dan geçiyor diyebiliriz. 1847 santimetre uzunluğunda çok iyi korunmuş papirüsten, 2. Seti’nin 5 ton ağırlığındaki dev heykeline kadar görülmesi gereken pek çok şey var. Bizi en fazla etkileyen şey ise müzenin ziyaretçileri için hazırladığı uyarı videosu oldu. Sanırım Türkiye’deki ziyaret yerleri için de böyle bir video hazırlanmalı.

Mısır Müzesi sadece bir sergi alanı değil. Aynı zamanda restorasyon ve araştırma çalışmalarının da yapıldığı bir yer. Mısır medeniyetini geçmişten günümüze taşımaya yönelik çalışmaları ile de bilinen bir yer. İtalya’da Mısır Müzesini ziyaret etmek ilginç olacak. Kesinlikle ziyaret listesine alınması gereken bir nokta. Torino /Turin ziyaretlerinizde mutlaka görün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu