Torino

Torino İtalyan’cası olsa da, buranın asıl adı Turin olarak biliniyor. Turin, İtalya’nın hem ekonomik hem de kültürel açıdan önemli bir kenti. Hatta bir dönem başkent olarak da görev yapmış. Metropolitan alanda yaklaşık 2.2 milyon nüfusu bulunan şehir, özellikle sanatla çok iç içe olması ile ünlü. Her tarafta müze ve özellikli mimari görmeniz mümkün. Zaten Savoy Hanedanı Konaklarından ötürü, 1997 yılından itibaren UNSCO Dünya Mirası Listesi içerisinde bulunuyor. Günümzde Juventus ve Torino gibi futbol takımları, Fiat, Lancia ve Alfa Romeo gibi araba modelleri ile ünlü olan Turin, aslında 2500 yıldır İtalya için çok önemli bir merkez. M.Ö 218 yılında Hanibal’in 3 günde fethetdiği o zamanki ismiyle Taurasia, daha sonraki yıllar içinde M.Ö. 28 yıllarında Roma Cumhuriyeti, sonrasında Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Savoy Dükalığı, Fransız Krallığı, İtalyan Krallığı derken, bugün İtalya altında olan bir şehir.  Gezmekten zevk alacağınız bir başka İtalyan şehrine hoş geldiniz.

Gece Hayatı

Üniversitesi de bulunan Torino’da gece hayatı olmaz mı? La Rhumeri 18, romları ile ünlü bir bar. 300’den fazla dünya çapında romları bulunuyor. Hiroshima Monamour ise oldukça oturmuş kulüplerden. Zaman zaman 1970-80’lerden müzikler ile geçmişe götürebiliyor. Zamana göre dönüşen mekanlardan olan Blah Blah‘da takılmak isteyebileceğiniz mekanlardan.

Ne Almalı

Torino’da ufak el işlemesi ahşap eserler ile seramikten yapılma eserler daha ön plana çıkarken, kullananlar için butik imalat şaraplar da hediyelik olarak düşünülebilecek, buraya özgü ürünleren.

Başa dön tuşu