BursaTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Uludağ

Uludağ

Uludağ, Bursa’nın sırtını dayadığı, ve hatta İstanbul’dan bile gözüken bir dağ. Adı gibi ulu bir dağ. Yazın ayrı kışın ayrı güzellikler sunuyor. Dağ, 2543 metrelik yüksekliği ile, Marmara Bölgesinin en yüksek noktası durumunda. 15-20 kilometrelik bir genişliği ve yaklaşık 40 kilometrelik bir uzunluğu bulunuyor. Yazları kamp ve trekking meraklıları ön plana çıkarken, kışları kayak meraklıları yerlerini alıyor.

Tarihte ise burası Heredot tarafından Olympos olarak adlandırılır. Strabon ise yaklaşık 400 yıl sonra aynı dağ için Mysia Olympos’u demiş. Roma döneminde dini özellik de kazanan dağ, Hristiyanlık ile birlikte manastır bölgesi olmuş. Ancak bu manastırların çoğu, Orhan Gazi’nin bölgeyi ele geçirmesinden sonra boşalmış. Bu boşalan manastırlar, Bektaşi babalarının inzivaya İç Anadolunun en zengin beyleri için kayseri anal escort sitemiz yeni tasarımıyla yayında..
çekildikleri tekkelere dönüşmüş. Bu sebeple Türkler bu dağa “Keşiş Dağı” adını vermişler. 1925 yılına gelindiğinde ise dağın ismi, “Uludağ” olarak değiştirilmiş.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu