Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi

Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi

Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi, Çelebi Mehmet zamanında yapılan Yeşil Külliye’nin içinde bulunan bir yapı. Asıl yapılış amacı Medrese, yani okul. Bu yüzden de binanın asıl ismi Yeşil Medrese. Binanın mimarı, külliyeninki ile aynı. Hacı İvaz’ın bu binayı 1414-1424 yılları arasında yaparak tamamlamış. O dönemden sonra Osmanlı için çok önemli şahsiyetlerin yetiştiği bir medrese haline gelen bina, Selçuklu medrese mimarisi özellikleri taşıyor. Külliyenin diğer binalarında var olan çini kullanımı ile yapılan süslemeler, burada oldukça az kullanılmış. Toplamda 13 odadan oluşan medrese binası 1930 – 1972 yılları arasında Bursa Arkeoloji Müzesi olarak işlev görmüş. 1975 yılından itibaren ise Türk İslam Eserleri Müzesi olarak ayakta kalmayı sürdüren bina, şu an için tadilat nedeniyle uzunca bir süredir kapalı. Müzede sergilenen eserler arasında 12. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar maden, seramik ahşap, işleme, silah, el yazması kitaplar, İslami sikke, İslami kitabeler ve mezar taşları ile etnografik malzeme bulunmakta. Umarız bu güzel müze, en kısa süre içerisinde tekrar ziyarete açılır.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Bursa Arkeoloji Müzesi ~ Turrehberin.com / Her an elinizin altındaki rehber

10 ay ago

[…] 1902 yılında açılmış. İlk binası Bursa Erkek Lisesi içerisinde olan müze, daha sonra Yeşil Medrese‘ye taşınmış. 1972 yılında ise Kültürpark içerisindeki günümüzde de kullanılan […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları