turrehberin.com

İstanbul

İstanbul

İstanbul'u sevmezse gönül, aşkı ne anlar demiş şair. Dillere destan güzelliği ve İmparatorluklara başkentlik yapmasını getiren çekiciliği ile ün salmış İstanbul'u anlatmaya nereden başlasak. İşte bu aşkın başlangıcı, elimizdeki bilgilere göre, M.Ö 6000 yıllarında başlamış. Gerçi o dönemki kanıtlar, bugün İstanbul'un ilçeleri olan yerlerdeki yerleşimler ile ilgili. Bilinenin aksine, bir kaç eski yol tabelasında da gösterdiği gibi, İstanbul diye anılan yer bugünkü Sarayburnu kısmıdır. Asıl ismi Byzantium-Byzantion olan şehrin kuruluş hikayesi ise M.Ö 700'lü yıllara dayanıyor. Yunan ve Roma'nın ünlü tarihçileri, Kalkhedon (Kadıköy) kurucularının kör olduğunu anlatır. Byzas'ın (Kurucu Kral) kahinin söylediği bu topraklarda adıyla anılan Byzantion / Byzantium'u kurmasının bu sayede mümkün olduğunu anlatır. 

Zengin şehir-devlet yapısı ile açık hedef olan Byzantium M.Ö. 269'da Bytnialılar tarafından alınsa da, M.Ö. 146'da Roma İmparatorluğu altına girerek şehir-devlet yapısından çıkmış. M.S. 269'da Gotlar, 313'de ise Nicomedialılar şehri ele geçirmiş. 324 yılında ise çoğumuzun aşina olduğu İstanbul'un tarihi, I. Constantinus'un şehri tekrar Roma İmparatorluğu sınırları içerisine katmasıyla başlamış. Romalı asillere yeni şehre gitmeleri tavsiye edilirken, Byzantion kısa süre içinde Nea Roma (Yeni Roma) olarak anılmış olmuş. Aya İrini ve Aya Sofya kiliselerini yaptıran, Hipodromu tamamlayan I. Constantinus, 330 yılında şehre kendi adını vermiş ve Byzantion, Constantinopolis (Constantin'in Şehri) adını almış. Hristiyan dünyası için çok önemli olayların odak noktası olan şehir, Hristiyan alemi için de bir odak noktası olmuş. 

476 yılında Batı Roma yıkıldıktan sonra ilk kurucusun adıyla Bizans İmparatorluğu'na dönüşen Doğu Roma'nın başkenti, sonraki yüzyıllarda sürekli olarak Bulgar, Rus ve Arap orduları tarafından kuşatılmış ama savunulmuş. 

Doğu'da Türkler ile çarpışarak güç kaybeden Bizans'a asıl sonu Batı'dan gelen Haçlı seferleri vermiş. Katolikler ile anlaşan Ortodoks Bizans, Türklerin ve Arapların elinden geri alınacek kendi topraklarının tekrar kendine iade edileceğini düşünürken, Latin Katolikler bu topraklarda kendi Latin Krallıklarını kurmuş. En sonunda 4. Haçlı seferi esnasında 9-13 Nisan 1204 yılında şehir Latin Haçlı ordusu tarafında işgal edilip talan edilmiş. Katliam ve yağma tarih kitaplarında bile anlatılamayacak boyuta gelmiş. Şehrin tüm zenginliği, ağırlıklı olarak Venedik'e götürülmüş. Bizans yönetimi ve zenginleri ise Nicea (İznik)'e göç etmiş. Latinlerin yok ettikleri şehir, fakirleşmiş ve en sonunda 1261 yılında kuvvetini iyice kaybedince Bizans şehre tekrar hakim oluyor. 

Latin hakimiyeti döneminde ön plana çıkan Galata kenti (Galata bölgesi) Bizansın ikinci döneminde bu önemini korumaya devam eder ve Constantinopolis eski gücünden uzak bir şehir tablosu çizer. Ancak Ortodoksluğun dini merkezi haline gelen şehirde sanat da üst noktalara çıkar. Bu dönemde iç yapısı tamamlanan Khore (Kariye) Kilisesi ise buna en güzel örnek. 

1373 yılından itibaren sürekli olarak Osmanlıya vergi vermek zorunda kalan şehir 1453 yılına kadar 2 kere, 1393'de Yıldırım Bayezid ve 1422 yılında II. Murad tarafından kuşatılmış olsa da 1453 yılında II. Mehmet başarılı olmuş.

6 Nisan - 29 Mayıs 1453 tarihleri arasında gerçekleşen son deneme, II. Mehmet'i Fatih, Constantinopol'ü ise Konstantiniyye yapmış. 

Peki ne ara İstanbul oldu bu şehir diye soracak olursanız onun cevabı çok daha farklı. Birçok isimle anılan ama resmi ismi hep Konstantiniye veya Dersaadet, Darül Hilafe gibi isimler olan şehrin ismi Atatürk tarafından verilen emirle 3 Ocak 1929 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İstanbul olarak değiştirilmiştir. Bu değişikliğin asıl amacı ise daha çok yurtdışı politika ile alakalı. 

  

 

İstanbul Çekimlerimiz
Atatürk Müzesi Balmumu heykelweb

Atatürk Müzesi

CAmi genelweb

Arap Camii

Abdülmecid Efendi Köşküweb

Abdülmecid Efendi Köşkü

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Kethüda Hamamı

Kethüda Hamamı

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

Pera Müzesi

Pera Müzesi

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Miniaturk

Miniatürk

Yeni Cami

Yeni Cami

Kız kulesi

Kız Kulesi

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Galata Mevlevihanesi1

Galata Mevlevihanesi

Sirkeci dış

Sirkeci Garı

Pera Hotel1

Pera Palas

Ihlamur kasrı2

Ihlamur Kasrı

İstanbul Gezi Yazıları

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları