İstanbul TarihiTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Pera Palas

Pera Palas

Pera Palas aslında birinci derece sit alanı olan yaşayan bir müze otel. Beyoğlu’nun Tepebaşı mevkiinde, Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan otel, aynı zamanda ilklerin oteli.

Dönemin şartlarını şu şekilde düşünmek gerekiyor. Avrupa’da seyahat kültürü gelişmiştir. Bunu takip eden süreçte, ülkeler ve şehirler arası seyahat için toplu taşım olarak tren kullanımı artmıştır. Bu tür tren gezileri bir kültür haline gelmiştir.

Trenler dolu gelir ve Pera Palas açılır

Zaman içerisinde Osmanlı’nın başkentine Paris’ten İstanbul’a kadar gelen meşhur Orient Express ziyaretleri başlar. İstanbul’a Avrupa yolcuları taşınmaya başlayınca onlara  uygun bir otel kurulması da gerekir. Bu eksikliği giderilmesi için açılan Pera Palas Otel hem bu boşluğu doldurur hem de bir çok ilke imza atar.

Otelin bizzat kendisi zaten Osmanlı ve Türk tarihinde açılan ilk batı tarzı konaklama yeri olarak bir ilki dolduruyor. Osmanlı saraylarının haricinde elektrik ve sıcak su bulunan ilk bina olması ise diğer iki ayrı ilk özellikleri. Ve tabii ki ilk elektrikli asansör de yine bu binada.

Atatürk’ün sürekli kullandığı 101 numaralı odası artık müze oda konumunda. Bu oda ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 411 numaralı oda ise Agatha Christie hayranları için ayrı bir önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu