Ponte di Rialto

Ponte di Rialto

Ponte di Rialto veya Rialto Köprüsü, Venedik’in tam merkezi denilecek noktada bulunan, Venedik’in en eski köprüsü. Taştan yapılan ve tek bir gözü olan köprünün ilk hali bu değil elbette. İlk köprünün adı Ponte della Moneta imiş. Pontoon Köprü denilen, kayıkların üzerine yürüme yolu yerleştirme ile oluşan bu köprü, 1181 yılında yapılmış ve 1255 yılında tahta bir köprü ile yenilenmiş. Yakındaki Rialto Pazarı ve aşırı kullanım buna sebep olmuş. O dönem köprünün bakımına fon oluştursun diye, ahşap köprü üzerinde dükkanlar da varmış.

Köprü 1310’da ki isyanda yanan ve daha sonra 1444 yılında üzerindeki ağırlığı taşıyamayıp çökmüş. Yapıldıktan sonra tekrar 1524 yılında bir kere daha çökünce, artık bu köprüyü taştan yapalım demişler. Michelangelo dahil dönemin tüm ünlüleri bir tasarım yapmışlar. Ancak hepsinin tasarımları çok gözlü köprü şeklinde ve tekne geçişini engeller durumda olduğu için reddedilmiş. Her ne kadar sağlam olmaz ve çöker diye düşünseler de Antonio da Ponte isimli Venedikli mimar, 1255 yılındaki köprüyü taş köprü olarak tekrar yapmış.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Irgandı Köprüsü ~ Turrehberin.com / Her an elinizin altındaki rehber

7 ay ago

[…] İtalya‘nın Floransa kentinde bulunan Ponte Vecchio Köprüsü, Venedik kentindeki Rialto Köprüsü bu tür köprülerin diğer örnekleri. Köprünün özelliği yapılırken çarşı-köprü olarak […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları