AlmanyaBerlinÜlke/Şehir Rehberi

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt

Gendarmenmarkt Şehirdeki en çarpıcı ve en tarihi meydanlardan birisi. Tarihi dokusu ayrı bir tat katıyor. Berlin‘in en alımlı alışveriş caddelerinden olan Friedrichstrasse’nin hemen yanı başında olan meydan isminden de çağırışım yapacağı gibi (Gengarmen/Jandarma) burada bulunan askeri birlikten ismini almış ve ilk olarak 1668 yılında kurulmuş. 1773 yılında yenilenen meydan, bu tarihe kadar burada yer almış olan “Gens d’Armes” süvarilerinin hatırasına Gendarmenmarkt adını almış. Şehrin en önemli 3 mimari binası olan Konser Salonu, Alman ve Fransız Kiliseleri burada bulunuyor. Bu binalardan iki tanesi, Alman Kilisesi ve Fransız Kilisesi, neredeyse birbirinin aynı binalarmış gibi duruyorlar.

Gendarmenmarkt’da ki Fransız Kilisesi 1701-1705 yılları arasında yapılmış. Kilisenin binasında bir gözlem alanı ve bir restoran bulunmakta. Alman Kilisesi ise 1708 senesinde pentagonal  bir yapıda yapılan bir başka kilise. Bu tarihi meydanı taçlandıran bir başka bina. 1817 yılında çıkan yangında yok olan Milli Tiyatronun temelleri üzerine yapılan Konser salonu ise 1821 yılında yapılmış.

Özellikle yıl sonuna doğru, Yılbaşı alışverişi için hazırlanan Christmas Market buranın canlılığını doruk noktasına çıkartıyor. Normal zamanlarda, daha çok yaz aylarında, buraya gelen orkestralar tam anlamıyla bir açık hava konseri verirler.

Gendarmenmarkt’daki bu binaların tamamı 2. Dünya Savaşı esnasında ağır hasar almasına rağmen daha sonra restore edilmiş. Daha fazla bilgi almak isteyenler, Berlin resmi tanıtım sayfasını ziyaret edebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu