AlmanyaBerlinÜlke/Şehir Rehberi

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie / “C Kontrol Noktası”

Checkpoint Charlie’nin ismi değişik bir geçmişten geliyor. Amerikan ve Rus birlikleri Berlin’in ortasına kadar yarışıp şehri ikiye bölünce, hemen bir sınır oluşturdular ve bu sınır üzerinde uzun bir süre geçerli olacak kontrol noktaları oluşturdular. Artık Federal ve Demokratik Almanya olarak ikiye bölünen ülke ve şehrin Alpha (A), Bravo (B) ve Charlie (C) olmak üzere üç ayrı geçiş noktası kontrol noktası vardır. Yani Charlie ismi aslında askeri bir kodlamadan gelen bir isim. Bu üç geçiş noktasının en ünlüsü de Amerikan “C kontrol bölgesi” olan Checkpoint Charlie oldu.

Sadece anlaşmalar ile belirlenmiş bir kesim olarak üst düzey bürokratlar, devlet yetkilileri, Büyükelçiler, özel görevliler ve aileleri gibi insanlar bu kapıdan karşılıklı olarak geçebiliyorlardı. Halkın ise böyle bir izni yoktu. Özellikle Doğu Berlin’den Batı Berlin’e kaçmak isteyen bir çok kişinin hayatını kaybettiği bu nokta artık turistik bir yer. Schützenstraße ve Zimmerstraße caddelerinin kesiştiği noktadaki açık hava müzesi, bu kaçış hikayelerini anlatan bir müze.

Bu noktanın hemen yakınında Checkpoint Charlie müzesi, bölünmüş Almanya dönemini anlatan önemli bir müze. Berlin Duvarı Anıtı da bu bölgede bulunuyor. O dönemlerde kullanılan tüm malzemeler bu müzede sergilenirken, artık bu kapı, Berlin‘i gezenlere eski sınırı hatırlatıyor. Kontrol noktası ile ilgili daha detaylı bilgi için Berlin Tanıtma Ofisinin ilgili sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu