AlmanyaHamburgÜlke/Şehir Rehberi

Hamburg Limanı

Hamburg Limanı

Hamburg Limanı, 1189 yılında ilk olarak I. Frederick tarafından kurulmuş. O tarihten günümüze dek “Almanya’nın dünyaya açılan kapısı” olarak adlandırılmaktadır. Sadece Hamburg için değil, Almanya için de çok önem arz eden bir liman. Hansa birliğinden günümüzdeki Avrupa Birliği’ne kadar geçen sürede değişmeyen tek şey, ticaretin merkezi olabilme özelliği diyebiliriz. İşlem anlamında Avrupa’nın en işlek limanıdır. Büyüklük açısından ise 2. sırada. Amerika’ya yapılan göçler esnasında da bu liman, Avrupalı göçmenlerin eski kıtada bastıkları son yer olmuştu. Bu tarihi liman, neredeyse şehrin var olma sebebi diyebiliriz. Liman, petrol, kuru yük, teknolojik ürünler başta olmak üzere otomobil ihracatı ve ithalatında kullanılmakta.

Hamburg Limanı, sadece ticaret açısından değil, aynı zamanda turizm açısından da oldukça önemli bir nokta haline gelmiş durumda. Liman, şehri ziyarete gelen yolcu gemilerini ağırlamakla kalmayıp aynı zamanda yılda ortalama 6 milyon kadar turistin de ziyaret ettiği bir yer olmuş durumda. Limanın kendine ait müzeleri ve  müze gemileri bulunmakta. Limanı ziyarete gidenler için hazırlanmış çeşitli liman turları da bulunmakta.

Birbirine girmiş kanallar ve devasa yük ve yolcu gemileri arasında kaybolabilirsiniz. Özellikle deniz ve gemi hastalarının mutluluktan uçacağı bir yer diyebiliriz. Çok yoğun bir yer olduğunu söylememize gerek yok sanırız. Hamburg limanı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, limanın kendi web sitesinin İngilizce sayfalarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu