Hamburg

Kutsal Roma İmparatoru Şarlman’ın 808 yılında kurduğu Hammaburg kalesinden ismini alan Hamburg, bugün dünyanın sayılı limanlarından birisi ve Almanya‘nın en büyük 2. kentidir. Özgürlükler şehri olarak da bilinen şehir tam anlamıyla bir ticaret kentidir. İkinci Dünya Savaşı’nda çok fazla tahribat gören şehir, aynı zamanda çok sayıda sivil kaybı da yaşamıştır. Şehrin tarihindeki ticaret anlaşmaları, liman kenti olması, 2. Dünya Savaşı esnasında, Alman denizaltı inşa ve onarım merkezi olması gibi birçok sebep, bu şehri Dünya tarihinde hep önemli bir noktada tutmuş. Şehri ünlü yapan noktalardan birisi de hiç şüphesiz ki gece hayatı. Kuzeyin kenti, geceleri farklı ısınıyor diyebiliriz.

Gece Hayatı

Reeperbahn‘a gitmeden bu şehri gezdim diyemezsiniz. Avrupa’nın en büyük Redlight bölgesi burası. Tabii illa ki gitmek zorunda da değilsiniz. Standart ötesi olduğunu belirtelim.

Ne Almalı

Hediyelik olarak çok farklı bir şey görmüyorsunuz. Her zaman ki gibi kar küreleri, t-şörtler, tabaklar, magnetler ve anahtarlıklar var. Ancak bu sefer Hamburg kalesi ve/veya denizci motifli olanları… Bildiğiniz gibi Hamburg dünyanın en büyük liman kentlerinden biri.

Başa dön tuşu