İstanbul TarihiTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, sadece günümüzde değil, hem Osmanlı döneminde, hem de Bizans döneminde şehrin önemli noktalarından birisiymiş. Bizans döneminde hem ruhani bir merkez, hem de kışla olarak kullanılan bölge, fetih sonrası Fatih tarafından surlarla çevrilmiş. Bugünkü alanı yaklaşık 163 dönüm olan park içinde Çinili Köşk yapılmış. Osmanlı döneminde, spor müsabakalarının da yapıldığı bir alan olduğundan, içinde bol miktarda nişan taşı dikilmiş.

Osmanlı’nın demokratikleşme çabalarının en önemlisi sayılan “Gülhane Hatt-ı Hümayunu” veya daha bilindik ismiyle Tanzimat Fermanı burada okunmuş. Osmanlı döneminin ilk müzesi olan Müze-i Hümayun burada açılmış. Osmanlı sonrasında Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün dikilen ilk heykeli buraya dikilmiş. Yine Atatürk, Harf İnkılabını halka ilk olarak burada göstererek ilan etmiş. 24 Kasım 1928 yılında burada “Başöğretmen” ilan edilmiş. Belediyenin 2008 yılındaki düzenlemesi ile de günümüzdeki halini alan parkın içerisinde İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Müzesi de bulunmakta.

Bu arada unutmadan, ünlü şair Nazım Hikmet’in “Ceviz Ağacı” şiiri, Cem Karaca tarafından şarkılaştırıldı ve uzun süreler popülerliğini korudu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu