turrehberin.com

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, sadece günümüzde değil, hem Osmanlı döneminde, hem de Bizans döneminde şehrin önemli noktalarından birisiymiş. Bizans döneminde hem ruhani bir merkez, hem de kışla olarak kullanılan bölge, fetih sonrası Fatih tarafından surlarla çevrilmiş. Bugünkü alanı yaklaşık 163 dönüm olan park içinde Çinili Köşk yapılmış. Osmanlı döneminde, spor müsabakalarının da yapıldığı bir alan olduğundan, içinde bol miktarda nişan taşı dikilmiş.

Osmanlı’nın demokratikleşme çabalarının en önemlisi sayılan “Gülhane Hatt-ı Hümayunu” veya daha bilindik ismiyle Tanzimat Fermanı burada okunmuş. Osmanlı döneminin ilk müzesi olan Müze-i Hümayun burada açılmış. Osmanlı sonrasında Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün dikilen ilk heykeli buraya dikilmiş. Yine Atatürk, Harf İnkılabını halka ilk olarak burada göstererek ilan etmiş. 24 Kasım 1928 yılında burada “Başöğretmen” ilan edilmiş. Belediyenin 2008 yılındaki düzenlemesi ile de günümüzdeki halini alan parkın içerisinde İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Müzesi de bulunmakta.

Bu arada unutmadan, ünlü şair Nazım Hikmet’in “Ceviz Ağacı” şiiri, Cem Karaca tarafından şarkılaştırıldı ve uzun süreler popülerliğini korudu.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Gezilecekyerler.com

1 sene ago

Bende çok severim bu parkı ve çevresini. Güzel anlatmışsiniz teşekkürler

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları