turrehberin.com

Hisar Camii

Hisar Camii

Hisar Camii, İzmir‘in en büyük ve gösterişli, aynı zamanda da tarihi camisi. Kemeraltı Çarşısı bölgesinde Kızlarağası Hanı’nın doğusunda kalan cami ile ilgili yapım rivayetleri oldukça fazla. Ancak ismini burada daha önceleri bulunan Liman Kalesinin hisarlarından aldığı söyleniyor.

Bir rivayete göre, İbn-i Batuta’nın da kayda geçtiği Şeyh (Molla) Yakup isimli bir zat tarafından 14. yy başlarında yapıldığı söylenir.

Bir başka rivayet, Timur’un İzmir’i alması sonucunda burada bulunan Liman Kalesinin kalıntıları üzerine bu caminin yapıldığıdır. İşin aslı, Müslüman Türkler bugünkü şehrin sahilden uzak kısmına daha önceden sahipti ancak Kale ve Liman bölgesi bir Latin şehri olarak yaşamına devam etmekteydi. Bugüne kadar gelen “Gavur İzmir” deyimi ile şehrin  Latin bölgesi kastediliyordu. İşte Timur, bu şehri aldı. Cami, onun yıktığı Liman Kalesi kalıntıları üzerine dikildi rivayeti bu bilgiye dayanıyor.

Bir diğer rivayet ise, bu caminin eski bir Latin kilisesinden dönüştürüldüğü üzerine. Bu sonuncu rivayete neden teşkil eden nokta ise, Caminin ender rastlanır bir şekilde, 3 mihrabının olması ve biraz İtalyan bir tarza sahip olmasından kaynaklanıyor.

Ama en akla yatan ve kabul gören yapım tarihi ve banisi, Aydınoğulları Beyliği soyundan gelen, Özdemiroğlu Molla Yakup Bey tarafından 1597/1598 yılları arasında yaptırılmış olmasıdır.

Cami İzmir’in en büyük dini yapılarından birisi. Ancak bu büyüklüğü onun 1813, 1868 ve 1881 yıllarında depremden ötürü zarar görmesini engelleyememiş. Toplam 8 onarım gören caminin son onarımı 2009-2011 yılları arasında yapılmış.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları