AlmanyaMünihÜlke/Şehir Rehberi

Nymphenburg Palace / Münih Sarayı

Nymphenburg Palace / Münih Sarayı

Münih’in en güzel ve tarihi yerlerinden biri olan Nymphenburg Palace, yani Münih Sarayı aslında şehrin kuzeydoğu noktasında bulunan bir kale olarak 1385 yılından itibaren hizmet vermeye başlamış. Daha sonra ise 1508-1918 yılları arasında Bavyera dükleri, seçilmişleri ve krallarının sarayı konumuna gelmiş, sürekli eklemeler ile bugünkü halini almış. 1664 ila 1726 yılına kadar sürekli eklemeler ile günümüzdeki şeklini kazanmış. Bavyera bir dönem krallık haline dönüştüğünde de, saray önemini devam ettirmiş.

Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olan saray, 200 hektarlık bir parkın içinde yer alıyor. Sarayın içindeki odalar, duvar resimleri, mobilyalar ve porselen koleksiyonu, Bavyera tarihinin ve kültürünün izlerini taşımakta. Sarayın bahçesindeki çeşmeler, heykeller, göller ve köşkler de görülmeye değer.

Saray, Rönesans, erken Barok, Rococo ve Neoklasik dönemin izlerini taşıyor. Münih‘in en önemli ziyaret edilmesi gereken noktalarından birisi olan bu saray ve bahçesi, sizi kendisine hayran bırakacak güzellikte. Eğer flaş ve tripod kullanmayacaksanız, fotoğraf çekmeniz için bir sıkıntı yok. Aksi taktirde çekim için izin ve ücret işlemleri var. Saray’ın websitesine giriş yaparak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Nymphenburg Palace, Münih’e gelen turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Sarayın giriş ücreti 11.5 eurodur ve rehberli turlar da mevcuttur. Sarayın açılış saatleri mevsime göre değişiyor. Bu yüzden gitmeden önce internet sitesinden kontrol etmeniz tavsiye ediyoruz. Saraya ulaşmak için tramvay, otobüs veya tren kullanabilirsiniz.

Nymphenburg Palace, Bavyera’nın görkemli geçmişini ve sanatsal zenginliğini yansıtan bir yapıdır. Münih’te yapacak çok şey olsa da, bu sarayı görmeden dönmeyin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu