Palazzo Ducale / Dükalık Sarayı

Palazzo Ducale

Palazzo Ducale, Türkçe anlamı ile Dükalık Sarayı, Venedik’i yöneten kimselerin yönetim ve yaşam alanlarının olduğu yer. Şehrin karar toplantılarının yapıldığı bir anlamda yönetim binası da sayılan saray. Roma İmparatorluğu M.S. 476’da yıkıldığında ve Doğu Roma İmparatorluğu Bizans İmparatorluğuna dönüştüğünde, Venedik gibi dış çeperde kalan şehirler bir anlamda Bizans İmparatorluğu’nun uç beyliği haline geldiler. Ama 800’lü yılların başına gelindiğinde, Venedik baya bir özgür devletçik gibi olmuş. 810 yılında Dukalık Sarayı şu an bulunduğu yere taşınmış ama o saray bu saray değil.

O zamanki saraydan eser kalmamış. İlk sarayın daha çok duvarlar ile çevrili bir kale şeklinde olduğu sanılıyor. 1172 – 1178 yılları arasında Dük Ziani tarafından meydanda yapılan değişiklikler ve eklemeler yapılmış. Bunlardan bir tanesi halen Natural History Musem / Doğal Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan Fondaco dei Turchi yani Türk Hanı Sarayı’dır. Daha sonra 14 ve 15. yy. da da eklemeler yapılıyor. Bu arada bir kaç afet de atlatan saray, 1797 yılında Venedik Cumhuriyeti’nin sona ermesi sonucu olarak asıl görevini kaybetmiş. Venedik o tarihten itibaren önce Fransa, ardından Avusturya ve en sonunda İtalya’nın bir kenti olarak hayatını sürdürürken, Palazzo Ducale ise 1923 yılında İtalyan Hükümeti tarafından Halk Müzesi olarak ilan edilmiş.

 

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları