Londra

Londra, veya Romalıların verdiği isimle Londonium veya daha sonraki adıyla Camulodunum, ticari amaçla Thames nehri kıyısında kurulan ufak bir alandı. Ancak Roma İmparatorluğunun Britanya’yı fethi esnasında şehir 60,000 nüfusa kadar ilerlemiş ve Roma duvarları ile de çevrelenmişti. 4. yy.’da gerileyen Roma İmparatorluğunun tamamen Britanya’dan çekilmesi ile hayalet şehre dönen bu şehir, Wessex Kralı (ilk İngiltere kralı olduğu tartışılır) Büyük Alfred tarafından restore edilerek tekrar yerleşime açılmıştır. Ancak 1999 yılında yapılan keşifte M.Ö 1500 yılına ait bir tahta köprü parçası ve yine M.Ö 4500 yılına ait, tam işlevi bilinmeyen başka bir ahşap yapı, Londra’nın bilinenden daha eski bir tarihe sahip olduğunu ispatlamıştır. Özellikle 18. yy’da sanayinin doğuşu ve Londra’nın da bu sanayi devriminin tam ortasında kalması ile Londra hızlı bir büyümeye sahip olmuştur. Bugün de hem Avrupa, hem de Dünya için önemli bir noktadır Londra…

Gece Hayatı

Klasik İngiliz Publarını şehrin hemen hemen her yerinde bulabilirsiniz. Salaş ama otantik bir Pub gecesi yaşamak isteyenler, girip çıkarak, kendilerine en uygun pub deneyimini bulabilirler.

Hatırlatmak gerekir ki, yasa gereği bir çok pub gece 23:00’da kapanmaktadır. Bir kısmı saat 00:30’a kadar devam eder. Kulüpler ise 03:00 – 04:00’a kadar devam eder. Biraz daha lüks yerlere bakanlar South Kensington veya Walton caddesine bakabilir. Buralarda bir kadeh içecek için 13-20 pound arasında bir fiyat vereceğinizi unutmadan söylemek gerek.

Ama sonuç olarak bir gece hayatı kaçamağından ne bekliyorsanız onu Londra’da yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Ne Almalı

Eğer çocuk sahibi iseniz, çocuğunuz yanınızda olsun ya da olmasın mutlaka Regent caddesi üzerindeki dünyanın en büyük oyuncak dükkanı olan Hamleys‘e gidin. Burada çok fazla seçeneğiniz olacaktır. Bunun haricinde bir futbolsever iseniz, neredeyse her yerde ArsenalChelseaTottenham ve West Ham kulüplerinin formalarını bulabilirsiniz.
Tabii ki, İngiliz porselenlerini saymıyoruz bile. Özellikle Çay düşkünü iseniz, sergilemek için bile bir İngiliz çay seti almak isteyebilirsiniz.
Tüm bunların haricinde, müze çıkışlarında olan mağazalardan gezdiğiniz müzelerdeki eserlerin kopyalarını, minyatür maketlerini alabilirsiniz. Ve son olarak Big Ben kulesi, Londra telefon kulübesi, İngiliz askeri modelleri gibi ufak hediyelikleri de bulabilirsiniz.

Başa dön tuşu