turrehberin.com

Marsilya

Marsilya

Marsilya, Fransa'nın Paris'ten sonra en büyük ikinci şehri olarak Akdeniz havzası üzerinde bulunmakta. Roma ve Grek İmparatorluklarının Massalia ismiyle andıkları bu yerde ilk insan izlerine 30.000 yıl öncesinde rastlanmakta. Bugünkü şehir yerine ilk yerleşim, Foça-Türkiye'den gelen Phocaea'lılar (Foçalılar) tarafından M.Ö 600 yılında kurulmuş. Çok kısa sürede ciddi bir ticaret merkezi olmuş. Kentin en ünlü tarihi şahsiyeti, gel gitlerin ayla olan ilgisini ilk açıklayan matematikçi Pytheas'mış. M.Ö 49'da Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilen Marsilya, 8. yy'a kadar Roma yıkılsa bile zengin ve başarılı kalmaya devam etmiş. Daha sonra Fransa altında ittifak oldukları Osmanlı'nın da donanmasına bir ara ev sahipliği yapmış.

Gece Hayatı

Şehirde gece hayatı, şehrin sahip olduğu farklı kültürlerden gelen yerleşik insanları gibi çok farklı kitlelere hitap edebilecek durumda. La bar de la Marine gibi 1930'ların barlarından güzel bir örnek, Espace Julien ise çeşitli canlı müzik dinleyebileceğiniz bir yer.

Ne Almalı

Şaşıracaksınız belki ama Marsilya'nın en turistik hediyesi Sabun. Diğer hediyeliklerin haricinde en ön plana çıkan ürün olan sabunda mutlaka alın.[

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları