Marsilya

Marsilya, Fransa’nın Paris’ten sonra en büyük ikinci şehri olarak Akdeniz havzası üzerinde bulunmakta. Roma ve Grek İmparatorluklarının Massalia ismiyle andıkları bu yerde ilk insan izlerine 30.000 yıl öncesinde rastlanmakta. Bugünkü şehir yerine ilk yerleşim, Foça-Türkiye’den gelen Phocaea’lılar (Foçalılar) tarafından M.Ö 600 yılında kurulmuş. Çok kısa sürede ciddi bir ticaret merkezi olmuş. Kentin en ünlü tarihi şahsiyeti, gel gitlerin ayla olan ilgisini ilk açıklayan matematikçi Pytheas’mış. M.Ö 49’da Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilen Marsilya, 8. yy’a kadar Roma yıkılsa bile zengin ve başarılı kalmaya devam etmiş. Daha sonra Fransa altında ittifak oldukları Osmanlı’nın da donanmasına bir ara ev sahipliği yapmış.

Gece Hayatı

Şehirde gece hayatı, şehrin sahip olduğu farklı kültürlerden gelen yerleşik insanları gibi çok farklı kitlelere hitap edebilecek durumda. La bar de la Marine gibi 1930’ların barlarından güzel bir örnek, Espace Julien ise çeşitli canlı müzik dinleyebileceğiniz bir yer.

Ne Almalı

Şaşıracaksınız belki ama Marsilya’nın en turistik hediyesi Sabun. Diğer hediyeliklerin haricinde en ön plana çıkan ürün olan sabunda mutlaka alın.

Başa dön tuşu