turrehberin.com

Roma

Roma, yaklaşık 3 milyon nüfusu ile hem İtalya'nın en büyük kenti, hem de başkentidir. Avrupa'nın da en büyük 4. kenti konumunda. Her ne kadar Roma Mitolojisi şehrin kuruluşunu M.Ö. 753 olarak gösterse de (yaklaşık 2800 yıl), çok daha eski bir yerleşim olduğu düşünülmekte. Ancak 2800 yıl bile, aralıksız şehir olan bir yer için oldukça uzun bir süre. İmparatorluk döneminde Roma Aeterna yani "Ölümsüz Şehir" veya Caput Mundi yani "Dünyanın Başkenti" diye anılan şehirde gezilecek oldukça fazla yer ve bir de başka bir ülke var. Vatikan Katolik Kiliselerin başkenti olduğu için önem kazanırken, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisine giren Roma eski şehir merkezi sebebiyle de, Roma çok fazla turist çeken bir şehir konumunda. Burada mümkün olduğunca fazla yeri anlatmaya çalışacağız. Ama söz konusu Roma olunca, her şey anlatılması gereken bir yer gibi oluyor.

Gece Hayatı

İtalya'da insanlar genelde eve veya yemeğe gitmeden önce bir yerlerde takılıp ardından eve veya yemeğe gidip, sonra tekrar başka bir noktaya geçiyorlar. Bu sebeple etrafta fazlasıyla cafe-bar tarzı yer göreceksiniz. Bir çok yerde, içecek yanında fiyata dahil atıştırmalıklar da geliyor. Ancak isim vermemizi isterseniz, The Druid Den veya The Druid Rock bar anlamında güzel seçeneklerden. Bu tarz diğer noktalardan bazıları ise İtalya'daki en eski Irish Pub olan Fiddlers Elbow ve yine 1923 den kalma Birreria MarconiGoa ise Roma'nın en büyük diskolarından bir tanesi olarak sizi tatmin edecektir. Ancak Roma'da ve genelde İtalya'da çok güzel Jazz ve Latin kulüp ve barların da olduğunu söylemek lazım.

t-shirtsroma-turrehberin

Ne Almalı

Ne desek az, ne yazsak eksik kalacak. Dini motifli zibil gibi hediyelik eşyalar (Vatikan'dan ötürü) haricinde, yine aynı oranda tarihi yerlerin ve karakterlerin de hediyelikleri var. Ancak İtalyan bir elbise, Venedik için de yazacağımız bir Venedik Maskesi, özellikle ayakkabıderi ürünler ve elbette zeytinyağıparmesan peyniri tarzı yemeklik ürünler ön plana çıkmalı.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları