İtalyaRomaÜlke/Şehir Rehberi

Forum Romanum

Forum Romanum

Forum Romanum, Roma İmparatorluğunun kuruluşundan beri var olan, Roma‘nın önemli bir noktası. Bir rivayete göre, dünyanın, üzerinde en fazla toplanma, kutlama veya etkinlik yapılan alanı. Aslında burası Palatine tepesini kontrolünde tutan Roma Devleti kurucusu Romulus ile Capitoline tepesini kontrolünde tutan ünlü Sabine Kralı Titus Tatius arasında sürekli savaş sebebi olan sulak bir vadi imiş. En son Sabine kadınlar savaşanların ortasına kendilerini ve çocuklarını atınca, iki kabile savaşmayı bırakıp barışmışlar.  Üzerinde sürekli çarpıştıkları bu vadi, kısa süre içerisinde buluştukları bir mekan oluvermiş. Tabii arkasından ticaret gelmiş.

Meydanın ya da eski ismiyle Forum’un etrafında devletinin binaları ve tapınaklar gibi sosyal alanlar var. Bugün bunların içerisinde ayakta kalanlar olan devletin kayıt binası olarak kullanılan Tabularium başı çeker. Capitoline Tepesinden Foruma inen ve Ağlayan Merdivenler olarak adlandırılan Gemonian Merdivenleri de ilgi çekicidir. Capitoline tepesi eteklerinde M.Ö 497 yılından kalma Satürn Tapınağı varlığını devam ettiriyor. Hemen yanında M.S 87 yılında bitirilen Vespasian Ve Titus Tapınağı bulunuyor. Tapınağın yanında eski roma evlilik tanrıçasına adanan Concordia Tapınağı, Septimius Severus Zafer Takı vardır. Jul Sezar tarafından yaptırılan Senato Evi olan Curia Julia, topluluk konuşmalarının yapıldığı Rostra da buradadır. 

M.Ö 167 yılında yapılan Basilica Aemilia, M.Ö 47 yılında yapılan Basilica Julia, önemli noktalardan. Yine M.Ö 29’da tamamlanan ve Jul Sezar’a atfedilen Julius Tapınağı ilgi gören bir başka yer.  M.Ö 700’lerden kaldığı tahmin edilen ve Roma’nın ilk sarayı olan Regia da bir başka ilgi alanı. M.Ö 495 yılında bugün İkizler burcunun İkizleri olan Castor ve Pollux için yapılan Castor ve Pollux Tapınağı ve yine bölgenin en eski tapınaklarından olan Vesta Tapınağı bu alan ve çevresinde görebileceğiniz yerler arasında. Daha detaylı bilgi için Roma Turizm Ofisi‘nin web sitesini inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ROMA İMPARATORLUĞUNUN BAŞKENTİ ROMA. ESKİDEN ÇOK GÖRKEMLİ BİR ŞEHİRMİŞ BİR ÇOK BADİRE ATLATMASINA RAĞMEN GÖRKEMİNDEN BİRŞEY KAYBETMEMİŞ. BİR GÜN İTALYA’YA GİTMEK İSTİYORUM ÖZELLİKLE ROMA, PORTOFİNO VE VENEDİK GÖRMEK İSTEDİĞİM YERLER ARASINDA. GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ GİTTİĞİMİZDE YOLUMUZ DÜŞERSE MUTLAKA DEĞRLENDİRİLMESİ GEREKEN BİR NOKTA. TEŞEKKÜRLER.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu