Vatican

Vatican

Biz Vatican’ı, dünyanın hem nüfus (sadece 842 kişi yaşıyor) hem de yüz ölçümü olarak (44 dönüm) dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen, bir gezi noktası olarak Roma’nın içinde vermeyi tercih ettik. Her ne kadar Status Civitatis Vaticanae latince ismi ile burası Vatikan olarak anılsa da, 1,2 milyar Latin ve Katolik kilise taraftarının dini merkezi olan bu yer, aslında Sancta Sedes, Holy See yani Kutsal Bakış olarak adlandırılır.

Vatican ismi aslında Roma İmparatorluğu döneminde de kullanılmaktadır. İmparator Caligula, imparator olduğu 37-41 yılları arasında hem buraya Circus Nero diye adlandırılan ve Nero tarafından bitirilen tiyatroyu hem de bugün Vatikanın meydanında bulunan Mısır Obeliskini getirip konduran imparatordur.O dönemlerde M.S. 360 yılında ilk yapımı biten eski St. Peter Bazilikası yapıldıktan çok önce ve yapıldıktan çok sonra, bu bölgede bulunan Frig tanrıçası Kibele‘ye adanan bir tapınak olmasından ötürü zaten kutsal sayılan bölge, 498’de papalık sarayının yapılması ile daha da kutsileştirilmiş.

Her ne kadar Papalık, giderlerinin tamamını satılan kartpostal ve hediyelikler ile sağladığını söylese de, bu komik açıklamaya sakın ama sakın inanmayın. Zira parasal anlamda, yüzyıllardır gerçekleştirdikleri siyaset ve ticaret ortaklıkları nedeniyle, dünyanın en zengin devleti, Vatikan’dır.

Burada gezebileceğiniz 3 önemli nokta olarak, 1626 yılında tamamlanan yeni St. Peter Bazilikası, Sistene Şapeli (hani şu ünlü Michelangelo’nun resimleri ile güzelliğine güzellik katan) ve Vatikan Müzeleri (büyük bir çoğunluğu paha biçilmez sanat eserlerinden oluşur.) başta gelir.

Vatikan, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde bulunmakta.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'de paylaşım önemlidir...

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • GOOGLE+

  Google+'da da paylaşalım :)

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • GOOGLE+

  +1'leyelim lütfen...

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları