turrehberin.com

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, aslında şehrin gelişimi ve su dağıtımı ile ilgili fazlasıyla bilgi veren bir nokta. Ama tabii standart turist açısından bakacak olursak, yaklaşık 1600 yıllık bir tarihi eser. Sarnıca indiğinizde ilk gördüğünüz, sonsuz tane varmış gibi arka arkaya sıralanan sütunlar olacak. Siz zahmet etmeyin hiç saymaya. 336 adet sütun bulunmakta. Toplamda 100,000 ton su depolama hacmi bulunan sarnıç, Osmanlı zamanında kısa bir süre kullanılıp ardından, Osmanlı’nın kendi su sistemini devreye sokması sonrası kullanılmamış. Hatta unutulmuş. Yaklaşık 100 yıl sonra, 1544-1550 yılları arasında Bizans üzerine araştırma yapan Holandalı Gyllius, sarnıcı ve sistemini keşfetmiş.

Sütunlardan birisi, diğer sütunların aksine, üzerinde su akışı olduğu için “Ağlayan Sütun” olarak adlandırılmış. Rivayete göre buranın yapımı esnasında ölen yüzlerce köleye ağlıyormuş. Sütunların en arka kısmında ise 2 tane Medusa Başı şeklinde yapılmış sütun kaidesi bulunmakta. Bunlarında ters olarak konulması ile bu sarnıcı koruyacağı inancı varmış.

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen sarnıca girerken hafif nemli ve kaygan bir ortama girdiğinizi göz önünde bulundurun. Dan Brown bu sarnıcı “Inferno/Cehennem” adlı eserinde kullanarak, özellikle batılı takipçilerinde merak uyandırmış.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları