İstanbul TarihiTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul içinde görmeyi pek hayal edemeyeceğiniz bir yer. Aslında burayı tanıtmayarak, öylece kalmasını sağlamak daha iyi olabilir ama, bir şekilde gelir elde ederek daha iyi hale getirilmesi de gerekiyor. Bu ikilem içinde öncelikle buraya baharlarda gelmenizi tavsiye edelim. İster ilkbahar isterse sonbaharda. Her ikisinde de renkler mükemmel bir cümbüş oluşturuyor. Kameranızı da getirin mutlaka.

Arboretum ilk olarak 1949 yılında ortaya çıkan bir fikir. Bunun için o dönem şehre oldukça uzak sayılacak bir yere, Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz bölgesine 38 hektarlık bir alana yapılmasına karar veriliyor. Proje için yurt dışından denetleyici ve planlayıcı olarak insanlar getiriliyor ancak proje maddi sıkıntı nedeniyle 1959-1961 yıllarındaki çalışmadan sonra duruyor.

Atatürk’ün 100. doğum yılı nedeniyle 1982 yılında tekrar ele alınan proje böylece Atatürk Arboretumu adını alıyor. Ancak halka açılması 1992 yılını buluyor.

Pazartesi günleri kapalı olan Arboretuma hafta içi gelmeye çalışın. Hafta sonu gelirseniz tam bir curcuna var. Fotoğraf için çok sıkıntı çekersiniz.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu