turrehberin.com

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul içinde görmeyi pek hayal edemeyeceğiniz bir yer. Aslında burayı tanıtmayarak, öylece kalmasını sağlamak daha iyi olabilir ama, bir şekilde gelir elde ederek daha iyi hale getirilmesi de gerekiyor. Bu ikilem içinde öncelikle buraya baharlarda gelmenizi tavsiye edelim. İster ilkbahar isterse sonbaharda. Her ikisinde de renkler mükemmel bir cümbüş oluşturuyor. Kameranızı da getirin mutlaka.

Arboretum ilk olarak 1949 yılında ortaya çıkan bir fikir. Bunun için o dönem şehre oldukça uzak sayılacak bir yere, Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz bölgesine 38 hektarlık bir alana yapılmasına karar veriliyor. Proje için yurt dışından denetleyici ve planlayıcı olarak insanlar getiriliyor ancak proje maddi sıkıntı nedeniyle 1959-1961 yıllarındaki çalışmadan sonra duruyor.

Atatürk’ün 100. doğum yılı nedeniyle 1982 yılında tekrar ele alınan proje böylece Atatürk Arboretumu adını alıyor. Ancak halka açılması 1992 yılını buluyor.

Pazartesi günleri kapalı olan Arboretuma hafta içi gelmeye çalışın. Hafta sonu gelirseniz tam bir curcuna var. Fotoğraf için çok sıkıntı çekersiniz.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Atatürk Arboretumu

2 sene ago

Güzel paylaşımınız için teşekkürler.

Cagri Saglik

2 sene ago

Birşey değil :). Sevgiler selamlar.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları