turrehberin.com

Aya Sofya

Aya Sofya

Aya Sofya, bu haline gelene kadar çok çekti. Bugün sessiz sedasız, dünyanın ayakta kalan mirasları içerisinde yeni 7 harikasından sayılıyor ama gelin bakalım başından neler geçmiş.

Önce 360 yılında İmparator Konstantinos, Bazilika şeklinde yaptırmış onu. O zaman verdikleri isim Megala Ekklesia yani Büyük Kilise imiş. Ancak çatı kısmını ahşaptan yaptıklarından ötürü bu kilise 404 yılında çıkan halk isyanında yanmış ve yok olmuş. Bu kilise zamanından kalma görsel bir sergi yok şu anda. Ancak Müze deposunda bu döneme ait Megala Ekklesia damgalı tuğlalar olduğu söyleniyor.

415 yılında tekrar ve çatısı yine ahşaptan yapılan kilise İmparator Justinianos tarafından yapılmış ancak bu kilise de, Nika İsyanı olarak bilinen isyanda yine yanarak 532 yılında yok olmuş.

İmparator Justinianos, bu sefer çok kudretli ve güzel bir kilise yaptırmak istemiş. Bunun üzerine dönemin ünlü mimarlarından Milet’li İsidoros ve Tralles’den (Aydın) Anthemios görevli kılınmış. Ephesus, Aspendos, Baalbek ve Tarsus gibi önemli şehirlerden getirilen antik kalıntılar ve mermerler ile yapılmış. Yapım esnasında bir mimari çığır açılıp, merkezi kubbeli bazilika yapılmış. 537 yılında törenle açıldığında, İmparatorun, Kudüs’teki mabedi kastederek “Ey Süleyman, Sonunda seni geçtim.” dediği kayıtlara geçmiş.

1204 yılında Katolik Haçlı Ordusu tarafından işgal edilen İstanbul, 1261 yılında bu işgalden çıktığında ise Aya Sofya neredeyse yıkılmış durumda imiş. Bizans bu tarihten itibaren eski gücünde olmasa da, elinden geldiğince korumaya çalışmış.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet emri ile camiye çevrilen Aya Sofya’nın minareleri Mimar Sinan tarafından eklenmiş. Osmanlı’nın her daim saygı gösterip koruduğu Aya Sofya, Cumhuriyet döneminde, uluslararası politika malzemesi olmaktan çıkarılması amacıyla müzeye dönüştürülmüştür. İstanbul’a gelip burayı ziyaret etmeden gitmek büyük kayıp olacaktır.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Hagia Irene / Aya İrini ~ Turrehberin.com / Her an elinizin altındaki rehber

1 sene ago

[…] İrini veya yabancıların bildiği isimle Hagia Irene, Aya Sofya‘nın çağdaşı bir bina. Burada bulunan Artemis, Afrodit ve Apollon Roma Tapınaklarının […]

St. Gereon Kilisesi - Turrehberin.com / Her an elinizin altındaki rehber

8 ay ago

[…] hiç simetrik değil. Sanki rastgele taşlar konmuş gibi. Belki de onu ilginç kılan şey de bu. Ayasofya‘nın 6. yy.’da inşa edilmesinden sonra Floransa‘daki Floransa […]

Rundetarn / Turrehberin, Her an elinizin altındaki rehber

6 ay ago

[…] özelliklerinden birisi “binici merdivenleri” dir. Binici merdivenlerine İstanbul Ayasofya‘da da […]

Amiens Katedrali / Turrehberin, Her an elinizin altındaki rehber

6 ay ago

[…] aslında önemini 4. Haçlı seferlerinden almakta. İstanbul’a gelip, Bizans döneminde Aya Sofya Kilisesini yağmalayan ve burada bulunan değerli dini eşyaları alan Haçlılar, Vaftizci John’un […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE