Birleşik Krallıkİngiltere DiğerÜlke/Şehir Rehberi

Blenheim Sarayı

Blenheim Sarayı

Blenheim Sarayı, Oxford yakınlarında, ünlü bahçe tasarımcısı “Capability” Brown tarafından düzenlenmiş bir bahçenin içerisinde yapılmış bir saray. 1704 yılında Fransız ve Bavyera kuvvetlerine karşı kazandığı zafer nedeniyle İngiliz Halkından Marlborough’nun ilk Dük’ü olan John Churchill’e hediye edilmiş 18.yy şatolarından bir tanesi. Yapımı 1705-1722 yılları arasında 17 sene sürmüş. John Churchill aynı zamanda bir Alman Kutsal Roma İmparatorluğu Prensi. İngiltere için önemli bir karakter olan Winston Churchill’in de büyük büyük babası. Hatta Winston Churchill bu sarayda doğmuştur. Bu özellikleri ile 1987 yılından günümüze UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisindeler. İngiltere için bir başka önemli tarihi nokta diyebiliriz. 

Bu arada bu tarihi yapı, kraliyet ailesine ait olmamasına rağmen “Saray” olarak anılan İngiltere’deki tek bina. Yapının Blenheim Sarayı adını almasının sebebi ise Blenheim Savaşının kazanılması sonrası hediye edilmiş olması. Çok kısa bir süre etkinliği olmuş olan İngiliz Barok Mimarisinin bir örneği olması ise sarayın bir başka özelliği. Mozole, aile evi ve anıt olarak ender rastlanan bir üçlemeye sahip olması ise bu sarayı önemli yapan bir başka nokta. 

Sarayın bahçesi de en az dış görünüşü kadar etkileyici. Ama gerçekten etkilenmek isteyenlerin sarayın içini de görmesi gerekiyor. Marlborough’un 1. Dükü’nden günümüze kadar çalkantılı bir şekilde ayakta kalan Blenheim Sarayı, bugün hala 14. Marlborough Dükü’nün evi konumuna sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu