BİRLEŞİK KRALLIK

Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda (veya Britanya), Avrupa Birliği üyesidir ve bu yüzden Birleşik Krallık’a yapacağınız seyahatler için vize alınması zorunludur. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Pound kullanılmaktadır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Britanya’da ilk insan izlerine 30,000 yıl öncesinde rastlanıyor. Kelt ve Britonik olarak bilinen bu yerler ama özellikle Güney kıyıları M.S. 43’de Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilip 400 yıl kadar Roma İmparatorluğu’nda kalmıştır Sonraları Germanik Anglo Sakson göçler alan bu topraklar ardından Norman kabileleri tarafından 1066 yılında işgal edilmiştir. Normanların işgali Feodal yapıyı da beraberinde getirmiştir. İskoçya, Galler, İrlanda ve İngiltere toprakları çok uzun süreler Ortaçağ Kralları arasında paylaşılamamıştır. İskoçya ve İngiltere, Birleşik Krallık adı aldında birleşmiş (1603), fakat sonraları gerek dini sebepler, gerekse politik nedenler ile hep savaşmışlardır. 17. yy. da bir ara kraliyet kaldırılmış, sonrasında tekrar getirilmiştir. Bugün Monarşik Parlementer Sistem’in olduğu İngiltere, fethettiği topraklar nedeniyle üzerinde günaşin batmadığı krallık olarak da bilinir.

Birleşik Krallık Placeholder
Birleşik Krallık

Ne Yemeli

İngiltere mutfağı birçok farklı tadı barındırsa da en bilindik tabağı Fish & Chips‘dir. Bir başka deyişle balık ve patates ızgara. Bir adada yaşıyorsanız, deniz ürünlerinden oluşan bir mutfağınızın olmasını yadırgamamak lazım zaten…

Ne Almalı

İngiltere’desiniz… Çok düşünmeye gerek yok. Sırasıyla:-
* Çay takımları (Elbette porselen olanlarından)
* Placemat (Tabak altlıkları)
*Porselen biblolar (çok çeşitliler)
* Futbol fanatiği iseniz, beğendiğiniz İngiliz takımlarının hediyelikleri ve formaları
* Müzik ile ilgili olarak The Beatles ve The Stones gibi gruplar ile ilgili hediyelikler
* İngiliz süeterleri (sweaters) ki çoğu çok pahalıdır.

* Edebiyat meraklıları için Shakespeare’in veya Charles Dickens’ın hediyelikleri ve tıpkı basım kitapları

Ve tabii ki bir çok çeşitte magnetler, anahtarlıklar vesaire vesaire. Söylediğimiz gibi, alabilecek hediyelikler çok sayıda mevcut.

 

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM

Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02
Faks: (0044) 20 73 93 00 66-(0044)20 73 93 92 13
E-Posta :embassy.london@mfa.gov.tr
Web Sitesi :http://londra.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: İngiltere

Konsolosluklar 
: Londra, Edinburg

Başa dön tuşu