Güncel

Bu Turistik Şehirde Fotoğraf Çekmeniz Yasak!..

Bu Turistik Şehirde Fotoğraf Çekmeniz Yasak!..

Geçtiğimiz günlerde önce İsviçre basınında, ardından İngiltere ve nihayet dünya basınında “Fotoğraf Çekmeniz Yasak” haberi kimilerini güldürdü, kimilerini ise meraka boğdu. Çünkü haber, çok uzun yıllardır turistik bir yer olan Bergün (Bravougn) kasabasının Belediye Başkanı’nın, kasaba sınırları içerisinde ziyaretçilerin fotoğraf çekmesi ve çektirmesinin yasaklanması ile ilgili idi.

Belediye Başkanı bu yasağı bir video çekerek de anlatmış. Kasabanın ineklerinin de arka planda olduğu ve övgü aldığı (bu güzel inekler) videoda, yasaklamanın sebebinin, dünyanın geri kalan kısmının sizi Bergün‘de olduğunuzdan ötürü kıskanacak olması. Kısacası Belediye Başkanı, kasabalarını ziyarete gelen misafirlerinin gereksi kıskançlık ve haset yaratmalarına engel olmak için bu yasağı koymuş. İlk bakışta güldüren bu düşünce, pek de haksız değil.

Bergün veya Romalıların koyduğu isimle Bravougn,  İsviçre Alplerinin hemen dibinde yer alan ve yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı bir yer olarak uzun yıllardır turizm üzerinden ciddi bir gelire sahip. 1397 metre yükseklikte kurulu kasaba, ünlü Albula Demiryolu üzerinde bulunuyor. 800 yıllık Romanesk tarzı kiliseleri ile tarihsel yönlerini de ispat eden kasabalılar için turizm oldukça önemli. Özellikle kışın kızak ve kayak meraklıların gittiği kasabada 3 yıldıza kadar çıkan 10 ayrı konaklama tesisi bulunmakta. Yazın da farklı doğası ve temiz havası ile turizm aktivitelerini devam ettirmek isteyen Bergün kasabası sakinleri için bu yasak tam bir reklam olmuş durumda.

Tabii ki gelen misafirler, yasak levhalarının hemen yanı başta olmak üzere, birçok yerde fotoğraf çekip anında yayınlıyorlar. Ama özel bir izinle. Yine belediye başkanının söylediğine göre, “Bu arkadaşça yasak ancak arkadaşça bir izinle” delinebiliyor.

Günümüzde bu tür ufak kasabaların belediye başkanları, geniş ufuklar üzerinde interneti ve nimetlerini kullanarak ilgi çekmeyi başarabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde de, İtalyan kasabası ve belediye başkanı da benzeri bir çıkış yapmıştı. Bormida kasabası haberi için tıkayınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu