turrehberin.com

Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi, Osmanlı’nın tarikat ve inanç yelpazesi içerisinde bulunan mevlevilik yolunun en önemli parçalarından birisi. Günümüzde ise müze olarak iş görmekte. Mevlevilik açısından şehrin ilk mevlevihanesi olarak 1491 yılında kurulmuş. Asıl ismi ise Kulekapı Mevlevihanesi. 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılmasına kadar geçen dönemde işlemini devam ettirmiş.  1853 yılında tamir gören binanın içerisinde müzik aletlerinden eski el yazması Mesnevilere, Mevlevilerin günlük kullandıkları eşyalara kadar birçok eserin sergilendiği müzenin girişleri Pazartesi günleri hariç sabah saat 09:00’da başlıyor. Yazın 19:00’a kadar kışın ise 17:00’a kadar devam ediyor.

15-16-17 ve 29-30-31 Aralık tarihlerinde Şeb-i Arus törenlerinin de yapıldığı mevlevihane 2007’de tekrar bir restorasyona tabii tutulmuştu. 2011’de açıldıktan sonra yerli yabancı tüm turistlerin ilgi noktası olmaya devam etti. Unutmadan, her pazar sema gösterisi  düzenlendiğini de söyleyelim.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


İstiklal Caddesi ve Dingo'nun Ahırı ~ Turrehberin.com

4 ay ago

[…] bilgilere göre, İstiklal Caddesi’ndeki ilk Müslüman yerleşimleri, İskender Paşa’nın Galata Mevlevihanesi’ni inşa ettirmesiyle (1491) başlamış. Arazisini 2. Bayezıd’ın   hediye ettiği […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları