Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı, Beşiktaş semtinde gizli ve küçük bir hazinedir . Dünya Barış Parkı’nın karşı köşesinde, Nüzhetiye Caddesi ile Hakkı Yeten Caddesi arasında duvarlar ile örülüdür. Adı Ihlamur Kasrı’dır zira buraları o isim verildiğinde Ihlamur ağaçları ile doluymuş. Şimdi etrafta tek tük, kasrın bahçesinde ise eski günleri hatırlatacak kadar bulunmakta. İstanbul‘un gizli hazinelerinden birisi desek yalan olmaz.

Buradan bahsederken Ihlamur Kasırları diye bahsedilse de aslında kasır tek bir tanesidir. Bunlardan ilki ve tabii ki daha süslü olanı Sultan tarafından kullanılan ve asıl kasır olan daha büyük ve merkezi binadır. Her ne kadar önündeki merdivenle yüksek bir girişe sahip olsa da, aslında kasır tek katlıdır. Burayı çok seven Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış ve kendisi de burada verem sebebiyle ölmüş. Günümüzde Merasim Köşkü olarak anılır.

İkinci bina ise çok daha basit, Sultan’ın maiyetindekiler tarafından kullanılmak üzere iki katlı ve 4 odalı olarak yaptırılan Maiyet Köşküdür. Biz gittiğimiz seferlerin çoğunda Merasim köşküne giremedik. Ancak Maiyet Köşküne girişler yapılmakta.

Bahçesinde serbest dolaşan ördekleri, ufakça bir hayvanat bahçesi ve tatlı bir kafesi bulunan bu parka giriş yaptığınız an, İstanbul’un keşmekeşliğini geride bırakacaksınız.

 

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları