İstanbul TarihiTürkiyeÜlke/Şehir Rehberi

Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul içinde gittiğiniz müzeler içerisinde, belki de sizi en fazla derinden etkileyecek müzelerden birisidir. Valikonağı Caddesi’nin hemen girişinde, Harbiye’den Nişantaşı’na geçerken yolun sağ tarafında kalan müzenin bahçesinde devasa toplar ve jet uçakları görüyorsunuz. İçeri girdiğinizde ise sizi Türk tarihindeki devletlerin bayrakları karşılıyor. Türkler tarihte orduları ve ordu düzenleri ile ünlendikleri için, bu müze bunu hatırlatmak ister bir şekilde düzenlenmiş. 55,000 sergilenebilir materyale sahip müze, bunların 5,000 kadarını sergilemekte. Böylelikle dünyanın önde gelen askeri müzelerinden biri konumunda.

Müzenin bulunduğu Harbiye Binası 1993 yılından itibaren tamamen müzeye tahsis edilmiş durumda. Bu arada Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale ile ilgili özel bölümlerin olduğunu belirtelim.

Atatürk’ün askeri eğitimini tamamladığı sınıf ise onun adına düzenlenerek tertip edilmiş. Müze aynı zamanda Mehter Takımı’na da ev sahipliği yapmakta. Pazartesi ve Salı günleri kapalı olan müzeyi kalan zamanlarda gezebilirsiniz. Nişantaşı ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu