Güncel

Lüküs Hayatta Lüküs Seyahat

Lüküs Hayatta Lüküs Seyahat

Tüm dünyada, turizm önemli bir gelir kaynağı ve aynı zamanda da devletler için önemli bir vergi kaynağı. Düşünsenize, dünyanın bir çok ülkesinin sırf turizm ile ilgilenen bakanlıkları var. Bu iş bakanlıklar seviyesinde de kalmıyor. Üniversiteler var. İnsanlar bir tıp ilmini, matematik ilmini okur gibi, turizm okuyorlar. Peki bunca emek sizin paşa gönlünüzün olması için mi?

Elbette ki hayır. Sizin cebinizdeki paranın, karşı tarafın cebine geçmesi için. Tabii amaç para kazanmak olunca, turistin zengini de daha bir turist oluyor. Dünyanın tüm turizm çalışması yapan ülkeleri de, daha zengin turistleri çekmeye çalışıyor. Zengin turist, aynı süre kalıp, daha fazla para öder demektir. Birileri tek yıldızlı otele gecelik 50 lira verirken, siz 5 yıldızlı otele gecelik 600 lira verirseniz, elbette siz tercih edilirsiniz.

İşte, tam da bu sebepten, dünya çapında yapılan bir araştırmada, 2015 yılı içerisinde, daha zengin turistin tercih ettiği ülkeler ve bu tercihlerinin sebepleri çalışılmış. Doğal olarak, en çok turist kabul eden ilk 10 ülke içerisinde bulunan Türkiye, zenginlerin tercih ettiği ilk 15 ülke içerisinde yer almıyor. Bizim için malumun ilanı.

Gelelim zengin turistlerin en fazla ziyaret ettiği ülkeler ve turlar listesine.
1- İtalya
2- Avrupa Nehir Turu
3- Amerika Birleşik Devletleri
4- Avrupa Akdeniz Havzası Gemi turu
5- Avustralya
6- Meksika
7- İrlanda
8- Karayip Gemi Turları
9- Fransa
10- İngiltere
10- İzlanda (İngiltere ile yenişemediler)
11- Güney Afrika
12- Yeni Zelanda
13- Jamaica
14- Kosta Rika
15- Küba

Lüks Seyahatte neye önem verirsiniz

Lüks seyahat esnasında nelere önem verirsiniz?” diye sorulmuş gezenlere. Çıkan cevaplar ortak denecek kadar birbirine yakın.

İlk akla gelen şey, “Kaliteli Yemek”. Tabii bu sadece yemeğin tadından, sağlıklı üretilmesinden veya sunumun eksantrik olmasından öte, restoranın ambiansı, yeri, tarihsel önemi gibi bir çok noktayı da içeriyor. İkinci önemli nokta ise kişisel tercihlerin gözetilmesi boyutuna varıncaya kadar özelleşmiş konsiyerj hizmeti ve SPA imkanı. Üçüncü nokta ise yine kişisel tercihlere göre özelleştirilmiş karşılama, otele giriş, çıkış, uğurlama ve kahya hizmetleri.

28 Temmuz – 24 Ağustos 2016 tarihleri arasında, toplamda 1145 seyahat acentesi ile yapılan anket çalışmasının sonucuna göre, ekonomik anlamda tüm dünyada yaşanan krizlere rağmen, 2016 yılının 2015 yılına göre karşılaştırılması ise şu şekilde.

Daha fazla satış gerçekleşti: %39
Hemen hemen aynı satış : %45
Daha kötü satış gerçekleşti : %16

Yine aynı çalışma gösteriyor ki, Lüks seyahat edenler normal bir 5 yıldızlı otel tercih etmek zorunda kalırlar ise (aslında 5+ otel tercih ediyorlar), en azından suit odalarda konaklamayı tercih ediyorlar. Seyahatlerinde konaklama için gecelik ayırdıkları bütçeler ise ortalama 1000-1200 dolarlar seviyesinden başlıyor.

Artık bize de, o çok bilindik mısraları söylemek düşüyor. “Lüküs hayat, oh ne rahat, yan gel yat keyfine bak. Yoktur eşin lüküs hayat.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu