turrehberin.com

Sirkeci Garı

Sirkeci Garı

Sirkeci Garı, bir anlamda Osmanlı Devleti’nin yüzünü Batıya çevirme çabalarından birisiydi. Kırım Savaşı esnasında mobilize olmanın önemi daha çok ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Sultan Abdülaziz zamanında yapımına başlanan gar, bitişiyle birlikte şehrin sembolü olmuş. Dünyaca ünlü “Orient Express”, bu garı son durak yapmış. Halen burada bulunan ve aynı adı taşıyan restoran da, önemli bir turist destinasyonu olarak hizmet vermeye devam ediyor. Ancak maalesef Marmaray nedeniyle hizmetine ara verilen gar, 2013 yılından bu yana kullanılmamakta. Halkalı hattının yenilenmesi sonrası tekrar açılması bekleniyor. Alman doğu bilimci mimar Jasmund tarafından yapılan binanın genel yapısı daha çok oriyantalist bir yapı. Tuğla üzerine vitraylar ile bezenmiş kapı ve pencereler daha çok Selçuklu yapısını andırmakta. 

İç yapısı olarak oldukça sade ve kesin hatlara sahip olan bina, döneminin en önemli ve hatta güzel yapıları içinde listelenmiş. Yapıldığı dönemde garın denize sıfır olduğunu söylemek gerek.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Karaağaç Eski Tren Garı ~ Turrehberin / Her an elinizin altındaki rehber

12 ay ago

[…] Edirne Garı olarak hizmet yapması düşünülmüş. Gar binası ise İstanbul‘daki Sirkeci Garı örnek alınarak yapılmış. Binanın yapıma başlangıç tarihi tam olarak bilinmiyor ama yapım […]

logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Afrika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları