turrehberin.com

Taksim Cumhuriyet Anıtı

Taksim Cumhuriyet Anıtı

Taksim Cumhuriyet Anıtı, her gün önünden milyonlarca insanın yürüdüğü, altında buluştuğu, fotoğraf çektirdiği bir anıt. Ancak sorsanız, bir çoğu ne anıtın tarihini ne de manasını anlatabilir sizlere. Onu da isterseniz biz anlatalım.

Taksim meydanına yerleştirilecek anıt heykel için günümüz ismiyle Mimar Sinan Üniversitesinde bir yarışma yapılır ve kazananı olan Sabiha (Bengütaş) Hanım, anıtı yapmak üzere anlaşılan Heykeltıraş Pietro Canonica ile çalışmak üzere İtalya’ya gönderilir. Anıt, tören amaçlı yapıldığından, dairesel bir alanın ortasına konmak üzere planlanır. Şehrin su dağıtımının yapıldığı yer olduğu için ismi “Taksim” olan meydana anıtın yapılacağını öğrenen Canonica, anıtı havuz üzerine oturacak bir anıt olarak planlar. Ancak 6 taksitte ödeme anlaşması yapılmasına rağmen, parasızlıktan (halktan toplanan bağışlar ile yapılmıştır) son taksit ödenemeyince havuz kısmı yapılmaz. 84 Ton ve 11 metrelik anıt İtalya’dan İstanbul’a gemi ile getirilir.

Anıtın Kuzey yönünde Gazi Mustafa Kemal, askerlerinin önünde simgelenirken, Güney yönünde ise Atatürk’ün sivil hali, arkasında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve iki Rus Komutanı, General Mihail Vasilyeviç Frunze ve Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov ile görülür. Rus komutanlar, Sovyet Rusya’nın Türkiye’ye savaş esnasında verdiği desteği hatırlatmak için konmuştur.

Doğu ve Batı yanında bulunan 2 ayrı askerin altında ise 2 ayrı kadın figürü vardır. Kadın figürlerinden birisi mutsuz ve peçeli bir kadını, diğeri ise modern ve mutlu bir kadını resmeder. 8 Ağustos 1928 tarihinde açılışı yapılan heykel, o tarihten günümüze, her gün fotoğraflara mekan olmuş bir yerdir.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Yorum Bırakın


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Hatice Güleç

1 sene ago

Yarışmanın yapıldığı ve ne zaman yapımına başlandığı tarhi yazmamışsınız? Yani bu anıt kaç senede yapıldı? Bunu yazmamışsınız. Öğrenmek isterim.

Cagri Saglik

1 sene ago

Anıtın yapım süresi 2,5 sene sürmüş. Türk öğrenciler arasındaki yarışma 1925 yılında yapılıyor. 1925 yılında başlayan inşa süreci 8 Austos 1928’de sona ermiş.

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları