Torcello Island / Torcello Adası

Torcello Island / Torcello Adası

Bir çok kişi size aksini söyleyebilir ama bizce Torcello Island veya Torcello adasını görmeden yapılacak bir Venedik gezisi, yoğurt olmadan ayran yapmaya benzer. Evet ilginç bir benzetme oldu. Ama işin özü hakikaten böyle. Çünkü bugün Venedik diye öne sürülen her şeyin başlangıcı burası. 11-12. yy.’a kadar Venedik Torcello Adası imiş. Sonra Venedik’liler kendi içlerinden üçer-beşer şu an ki adaya taşınıp yerleşmeye başlamış. Üzerine Veba’da vurunca, bir zamanlar 20,000 kadar kişinin yaşadığı ada bugünkü haline gelmiş. Yaklaşık 50-60 kişinin yerleşik olduğu sebze ve şarap üretim yerine dönüşmüş.

Ama burada da görülmesi gereken ciddi tarihi eserler var. 639 yılında inşa edilen Santa Maria Assunta Katedrali içerisindeki Bizans tarzı mozaikleri ile bunun başında geliyor. 11. yy.’dan kalma bir başka kilise olan Santa Fosca ve yanındaki yine aynı dönemlerden kalma çan kulesi de bir başka nokta. Bu kiliselerin önünde, en son kullanılan yönetim ve arşiv binası olan bina bulunmakta. Kendileri günümüzün küçük ama haysiyetli bir müzesi olmuş ve artık ismi Museo Archeologico della Provincia di Venezia di Torcello, Bir de ilginç bir nokta olarak, bu terk edilmiş adada, Ernest Hemingway beğendiği için meşhur olan bir restoran olan Locanda Cipriani bulunmakta. Bu adaya Venedik’ten su taksi veya servis edilen toplu taşımalar ile de gelebiliyorsunuz.

Sayfayı Paylaşmak İsterseniz:

 • FACEBOOK

  Paylaşalım mı?

 • TWITTER

  Retweet :)

 • LINKEDIN

  İş'te paylaşım önemli...

Leave a comment


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


logo

Yurt dışı gezi rehberi olarak hazırlanan Turrehberin'de sizlere, dünyanın birçok noktasını tanıtmanın haricinde, ülkemizden ilgi çeken yerleri de beğeninize sunuyoruz. Çeşitli gezi haberlerinin haricinde, kimi zaman garipsediğimiz olayları da sizlerle paylaşıyoruz. Gezginler için sanal bir Han olmaya başlayan sitemiz için, sizin de tavsiyelerinizi bekleriz. 

Bizi Takip Edin

 • TWITTER

  Bizi takip edin, haberdar olun

 • INSTAGRAM

  Instagram'da da varız

 • PINTEREST

  Bizi Pinlemeyi unutmayın!

 • FACEBOOK

  Takip edin ve Paylaşın

 • YouTube

  Abone olup video izleyebilirsiniz.

 • E-POSTA

  Soru sormak bedava :)

Güney Amerika

Pasifik

Copyright 2015 © All Rights Reserved / Tüm hakları saklıdır.

Hosted by PBS Tasarım

Site Haritası

Gizlilik Kuralları