Güncel

Turizm Bakanlığı Kapatılıyor

Turizm Bakanlığı Kapatılıyor

“Turizm Bakanlığı Kapatılıyor” gibi bir haberle uyanacağımı hiç düşünmedim bugüne kadar. Ama Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan’ın haberinde kapatılacak bakanlıklar listesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapatılacağı haberini okuyunca gerçek anlamda bir akıl tutulması yaşandığını düşündüm. Çünkü Turizm gerek Türkiye gerekse Dünya’da ülkelerin önde gelen işgücü yerleşimi ve kazanç noktalarından bir tanesi. Tüm dünyada birbirinden turist çekmeye yönelik bir çok çalışma yapılırken ve bunun için özel kanunlar yayınlanırken, kurumlar kurulurken Türkiye’nin Bakanlığı kapatması Türkiye’yi dünyaya kapatmak ve dünyadan geri bırakmaktan başka hiç bir işe yaramaz.

Turizm Nedir?

Turizm dediğimiz iş kolu, kendi içerisinde çok fazla alt birimi barındırmak ile birlikte kısaca Konaklama, Yeme-İçme, Ulaşım ve hatta üretim yerinden direk İhracat anlamına gelen bir iş koludur. Yolcuyu ülkeye getiren veye götüren Havayolu, Raylı sistem ve Karayolu demektir. Gelen yolcunun konaklamasını sağlamak üzere pansiyondan 6-7 yıldızlı otellere uzanan konaklama hizmeti demektir. Bu konaklama hizmeti veren yerlere mutfak malzemelerinden temizlik malzemelerine kadar hizmet veren yerel firmalar demektir. Havalimanından otele taşıyan taksicidir. Gezi noktalarında hizmet veren çay,kahve ve restoran demektir. Zaten orada olan tarihi ya da turistik bir yeri görmeye gelenlerden kesilen giriş ücreti demektir. Tüm bunların satışını gerçekleştiren acenteler demektir. Turları yapan rehberler, taşımacılığını yapan otobüsçüler demektir. Bütün bunlar düşünüldüğünde, Türkiye gibi bir ülke için milyonlarca kişinin ekmek kapısı demektir. Turizm, yatırımı ağırlıklı olarak insan olan, büyük bir döviz girdi kapısıdır. Yani Türkiye gibi yüksek dış borca sahip bir ülke için yaraya sürülen ilaçtır.

Turizm Bakanlığı Ne İş Yapar

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinde belirtildiği üzere kültürel değerleri yaşatmak, geliştirmek, yaymak, tanıtmak, değerlendirmek ve benimsetmek, tarihî ve kültürel varlıkların tahribini ve yok edilmesini önlemek, yurdun turizme elverişli bütün imkânlarını ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacak şekilde değerlendirmek, turizmin geliştirilmesi, pazarlanması, teşvik ve desteklenmesi için gerekli önlemleri almak, kültür ve turizm konularıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını yönlendirmek ve bu kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile iletişimi geliştirmek ve işbirliği yapmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığının kurulmasına, teşkilât ve görevlerine ilişkin esasları düzenlemektir.

Böylesine önemli bir bakanlığın kapatılması veya bir başka yapının altına monte edilmesi, halen sektörel problemlerin var olduğu sistemin, tamamen çökmesi anlamına gelir.

Geri Dönüşü Çok Zor

Bakanlıklar, Kanun ile kurulup kapatılan birimlerdir. Gerekliliklere göre açılıp, kapatılabilirler. Ancak Kanun Hükmünde Kararnameler ile Kültür ve Turizm Bakanlığının kapatılması en hafif söylemiyle “iş bilmezlik” olarak adlandırılabilir. Bu sebeple Turizm sektöründen olsun ya da olmasın, herhangi bir siyasi yargı gözetmeksizin, gerek kendi gerekse çocuklarımızın geleceğini düşünen her vatandaşımızın bu konuda hükümetimize uyarıcı olmasını tavsiye ediyorum. Türkiye’nin önemli ölçüde döviz girdisi olmasına imkan tanıyan, tüm olumsuzluklara rağmen sürekli artış gösteren bir endüstrisi, bu şekilde bir uygulamayla yok olacaktır. Bu da en çok yine kendi halkımıza zarar olarak dönecektir.

Bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi dileğimle…

Ekleme: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Haziran akşamı televizyonda verdiği yeni yönetim şekli açıklamasında Turizm ve Kültür Bakanlıklarının bir olarak bakanlıklar listesinde olduğunu duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu