MALEZYA

Malezya, ziyaret etmek isteyen Türk pasaport sahiplerine vize uygulamamaktadır. Türk vatandaşları Malezya’ya yaptıkları seyahatler için 3 aya kadar vize uygulamamakta. Türk pasaportlarına uygulanan vizeler ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Para birimi olarak Malezya Ringgiti kullanılmaktadır. Bugünkü kur için buraya tıklayınız.

Malezya, yaklaşık 31 Milyonluk nüfusu ile Güney Doğu Asya’nın parlayan yıldızlarından birisi. Tropikal bölgede bulunan Malezya, canlı çeşitliliği açısından çok zengin bir ülke. Ülke Federal Cumhuriyet olsa da 13 Eyaletin 9 tanesi Sultanlık ile yönetiliyor ve bu 9 Sultan, 5 yılda bir sırayla Kral oluyor. Yarım ada olarak Asya’da ve dünyanın en büyük 2. adası olan Borneo adası üzerinde toprakları bulunan Malezya, henüz 1. Yüzyılda Çin ile ticaret yapan bir toplummuş. Sürekli çok dinli ve çok ırklı olan bu topraklar, 1511 yılında Portekizlilerin istilasına kadar hep kendi kendilerini yönetmiş. Portekizliler sonrası Hollandalılar ve ardından İngilizler, bu toprakları sömürge etmişler.

1957 yılında İngilizlerden bağımsızlığını kazanan Malezyalılar, bugün çok dinliliği, çok ırklılığı “SATU MALAYSIA / BİR MALEZYA” diyerek kutlamaktalar.

Malezya Placeholder
Malezya

Ne Yemeli

Malezya’da yiyeceğiniz her yemek, aksi belirtilmediği sürece “Helal” kapsamındadır. Yemekleri oldukça baharatlı ve değişik tatlara sahiptir. Malay, Çin ve Hint yemekleri ile bunların birleşiminden ortaya çıkan çok çeşitli Füzyon tabakları bulunur. Yemekler içinde en öne çıkanlar ise Roti Canai, Nasi Lemak ve Satay(bizim şiş kebap tarzında)’dır. Çin ve Hint mutfaklarından da oldukça fazla çeşit bulunur. Özellikle Kuala Lumpur’da neredeyse her ülkenin bir restoranı vardır. Türk restoranlarının sayısı da artmakta.

Ne Almalı

Burada çok orijinal hediyelikler bulma şansınız var. Özellikle pewter denilen parlak gümüş rengi malzemeden yapılanlar çok çeşitli. Ama Malezya’da görebileceğiniz her şey ile ilgili bir hediyelik bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Ahşaptan hediyelikler, maskeler, Batik kumaş ve kıyafetler, Kris adı verilen ve yılan gibi kıvrımlı olan hançerler bunlardan birkaçı sadece.

KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 118,JLAN U-THANT 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA POSTA ADRESİ: P.O.BOX:6238 55000 KUALA LUMPUR MALAYSIA Telefon: 00 60-3 42 57 22 25 42 57 22 26 42 57 21 19 Faks: 00 60-3 42 57 22 27 E-Posta: embassy.kualalumpur@mfa.gov.tr Web Sitesi: http://www.kualalumpur.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Malezya Krallığı ve Brunei Sultanlığı

Başa dön tuşu